Stiri

Procuratura Generală, FĂRĂ 28 de angajați: Câte persoane muncesc astăzi în această instituție

Actualitate 03.05.2022 10:13 Vizualizări1656
Procuratura Generală, FĂRĂ 28 de angajați: Câte persoane muncesc astăzi în această instituție

Structura Procuraturii Generale a suferit modificări, după procesul de optimizare demarat la finele lunii ianuarie curent.

Astfel, din cele 90 de funcții de procurori existente în cadrul Procuraturii Generale, 21 au fost reduse, fiind vorba despre o funcție de adjunct al procurorului general, câte patru de șefi de direcție și șefi de secție, precum și 12 funcții de procurori în secție.

Din numărul total de funcții optimizate din cadrul Procuraturii Generale, nouă funcții au fost realocate Procuraturii Anticorupție, cinci funcții către PCCOCS și șapte funcții către Oficiul de reprezentare a învinuirii în instanța de judecată a Procuraturii municipiului Chișinău.

De asemenea, în Procuratura Generala au fost reduse și șapte funcții de consultant al procurorului, aceste unități de personal fiind realocate către Procuratura Anticorupție (patru) și PCCOCS (trei).

În prezent, în Procuratura Generală au rămas să activeze 69 de procurori și 123 de funcționari și personal tehnic.

Procuratura Generală anunță că instituția urmează să exercite sarcini privind stabilirea politicilor la nivel de sistem, precum și administrarea acestui sistem, iar activitățile ce țin de domeniul urmăririi penale și reprezentării învinuirii în instanțele de judecată vor fi realizate nemijlocit de către procuraturile specializate și teritoriale.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 20.08.2026 20.08.2026 13:37 300 Horoscopul zilei 20.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 20.08.2026 20.08.2026 13:37 289 Horoscopul zilei 20.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.95 1 USD 17.19 1 RON 3.80 1 RUB 0.20 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri