Stiri

PRIMELE SANCȚIUNI aplicate de Poliție celor care NU respectă interdicțiile impuse de autorități pentru împiedicarea extinderii virusului COVID-19

Social 17.03.2020 13:32 Vizualizări2095
PRIMELE SANCȚIUNI aplicate de Poliție celor care NU respectă interdicțiile impuse de autorități pentru împiedicarea extinderii virusului COVID-19

Două persoane care au chemat ambulanța fără motiv au fost amendate de către Poliție.

Într-un caz, un bărbat de 43 de ani din Briceni a chemat duminică, în jurul orei 17:30, ambulanța, anunțând că este infectat cu noul coronavirus.

Cel de-al doilea caz a fost înregistrat, tot duminică, în Drochia. Un tânăr de 27 de ani a format numărul unic 112, anunțând că recent s-a întors din Italia și că este infectat cu COVID-19, fapte care s-au dovedit a fi false.

Pe numele ambilor bărbați au fost întocmite procese-verbale pentru chemarea intenţionat falsă a serviciilor specializate, iar amenzile se ridică la 3 000 de lei.

CITIȚI și DOC // Ce presupune STAREA de URGENȚĂ instituită în R. Moldova pentru următoarele 30 de zile: Parlamentul se convoacă pentru a lua o decizie vizavi de prevenirea extinderii pandemiei de COVID-19

Inspectoratul General al Poliției solicită cetățenilor să manifeste responsabilitate și să nu solicite fără motiv serviciile medicale. În timpul apelurilor false, ambulanța ar putea ajunge cu întârziere la persoanele care într-adevăr au nevoie de ajutor și prezintă un risc pentru ceilalți cetățeni.

Într-un alt caz, luni, după intrarea în vigoare a noilor măsuri pentru responsabilizarea persoanelor în vederea răspândirii virusului COVID-19, a fost sancționat și un agent economic din Chișinău, care nu s-a conformat noilor restricții impuse pentru protejarea populației și nu a închis piața. Acesta s-a ales cu o amendă de 75 de mii de lei pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie și combatere a bolilor epidemice, punând în pericol sănătatea publică.

Amintim că, începând cu 16 martie, Poliția aplică sancțiuni contravenționale și penale persoanelor care nu vor respecta măsurile stabilite de autorități în vederea prevenirii și combaterii virusului COVID-19.

Autoritățile au suspendat transportul internațional de pasageri, au sistat totalmente zborurile, au închis piețele și alte entități din comerț. Drept să activeze au numai magazinele alimentare, farmaciile și benzinăriile.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
CA are trei membri noi 10.07.2020 08:30 4538 CA are trei membri noi
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.35 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri