17:13:44 19.11.2025
Stiri

Polonia acționează împotriva sabotajului feroviar, închide consulatul rusesc din Gdansk și cere reacții UE; Kremlinul reacționează cu critici privind deciziile Varșoviei.

Actualitate 19.11.2025 15:24 Vizualizări237
Polonia acționează împotriva sabotajului feroviar, închide consulatul rusesc din Gdansk și cere reacții UE; Kremlinul reacționează cu critici privind deciziile Varșoviei.

Polonia a reținut mai multe persoane implicate în incidentele de sabotaj feroviar din weekend, a anunțat miercuri Jacek Dobrzyński, purtătorul de cuvânt al ministrului care coordonează serviciile de securitate ale țării. În același timp, Radoslaw Sikorski, ministrul de externe, a declarat în parlament că aceste acțiuni sunt „un act de terorism de stat” din partea Rusiei, cu scopul clar de a provoca victime umane. Ca răspuns, Polonia a decis să închidă ultimul consulat rus rămas deschis, ceea ce a determinat Kremlinul să reacționeze calificând acțiunea drept „lipsită de bun-simț”.

Dobrzyński a confirmat că arestările sunt în desfășurare și că autoritățile sunt pe urmele principalilor responsabili. Agenția de Securitate Internă și poliția investighează rolul celor reținuți în atac, descriindu-l drept unul terorist. Înainte cu o zi, Polonia a anunțat că doi ucraineni care colaborează cu Moscova sunt implicați în explozia pe linia ferată Varșovia-Lublin și că aceștia au părăsit țara fugind în Belarus.

Ministrul Sikorski a reiterat în parlament ideea că actele de sabotaj sunt „un act de terorism de stat” și că scopul principal era de a face victime; el a subliniat că răspunsul Poloniei nu va fi doar diplomatic. Într-o conferință de presă, Sikorski a anunțat că Gdanskul este acum locul unde se va închide ultimul consulat rus, adăugând că și alte consulate, precum cele din Cracovia și Poznan, au fost închise din motive similare.

Sikorski a avertizat despre un „tsunami” de dezinformare legată de atac și a menționat că se va întâlni cu secretarul general al NATO și va „informa” Consiliul Afacerilor Externe al UE. Ministrul a cerut și restricționarea mișcărilor diplomaților ruși, argumentând că mulți dintre ei desfășoară activități incompatibile cu statutul lor diplomatic.

De la începutul invaziei ruse în Ucraina, Polonia și alte țări europene au fost ținta mai multor atacuri cibernetice și sabotaje. „Încurajăm aliații noștri din Uniunea Europeană să împiedice rușii să beneficieze de avantajele țărilor Schengen,” a explicat Sikorski. El și aliații săi acuză Minsk și Moscova că provoacă intenționat criza imigranților la granițele cu Belarusul.

Kremlinul, pe de altă parte, a negat implicarea sa în sabotaj, acuzând Polonia de „rusofobie” și a anunțat că va limita prezența diplomatică și consulară a Poloniei în Rusia, după decizia Poloniei de a închide consulatul din Gdansk. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a exprimat regret pentru decizia Poloniei, considerând-o lipsită de bun-simț.

Stiri relevante
Top stiri
19.11.2025 08:21 466 Horoscopul zilei 19.11.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.66 1 USD 16.97 1 RON 3.87 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte