19:20:15 16.09.2025
Stiri

Polițiștii din Strășeni au pățit-o mai ceva ca în filme: I-au pus cătușile unui ins agresiv și l-au încuiat în mașina Poliției, dar acesta a reușit să ajungă la VOLAN și să FUGĂ cu tot cu automobil

Actualitate 14.12.2020 11:29 Vizualizări1495
Polițiștii din Strășeni au pățit-o mai ceva ca în filme: I-au pus cătușile unui ins agresiv și l-au încuiat în mașina Poliției, dar acesta a reușit să ajungă la VOLAN și să FUGĂ cu tot cu automobil
Poză simbol

Un echipaj al Inspectoratului de Poliție din Strășeni a pățit-o ca în filmele americane. Polițiștii i-au pus cătușile unui șofer agresiv și l-au încuiat pe bancheta din spate a mașinii Poliției, iar la un moment dat au rămas și fără făptaș, și fără automobil. Acesta a reușit să ajungă la volan și să fugă cu tot cu mașină.

Cazul a avut loc pe 6 decembrie curent, în jurul orei 22.30, dar a fost făcut public abia acum.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției, oamenii legii din Strășeni au fost sesizați prin intermediul Serviciului 112 despre faptul că pe traseul Chişinău- Bălţi, în preajma satului Rădeni, raionul Călărași, un conducător auto, aflat la volanul unei mașini de marca „Volkswagen”, a fost stopat pe acostament de către alți șoferi, pentru că era în stare de ebrietate.

La fața locului a ajuns un echipaj al Inspectoratului de Poliție Străşeni cu automobilul de serviciu „Dacia Duster”.

Polițiștii au constatat că în mașina stopată se aflau doi bărbați de la care mirosea a alcool.

Șoferul a refuzat să prezinte actele. Acesta era agresiv și a intrat în conflict și cu ceilalți conducători auto care au prevenit o eventuală tragedie în trafic.

Pentru a-l calma pe bărbat, polițiștii i-au pus cătuşe şi l-au urcat pe bancheta din spate a automobilului de serviciu, blocând ușile.

Totuși, în timp ce polițiștii chestionau martorii, bărbatul aflat în automobil a trecut pe locul şoferului și a pornit mașina în direcţia orașului Chişinău.

Mașina Poliției a fost găsită abandonată mai târziu lângă Stăuceni, iar bărbatul - depistat într-un tufiş din preajmă, având cătușele pe mâini.

Șoferul s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 35 de ani, locuitor al comunei Ciorescu, suburbie a municipiului Chișinău, anterior judecat pentru diferite infracțiuni.

El a fost reținut pentru 72 de ore, iar ulterior eliberat, fiind cercetat penal pentru faptele sale, inclusiv pentru că a refuzat testarea alcoolscopică.

De asemenea, oamenii legii au pornit o anchetă internă pentru a stabili cum a fost posibilă răpirea unui automobil al Poliției.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte