Stiri

Municipiul Iași oferă aproape un MILION de lei Chișinăului pentru a ajuta în lupta cu COVID-19

Știri 01.04.2020 14:57 Vizualizări1973
Municipiul Iași oferă aproape un MILION de lei Chișinăului pentru a ajuta în lupta cu COVID-19 Ziarul de Iași

Autoritățile municipiului Iaşi din România au decis să aloce Chişinăului bani pentru a ajuta în combaterea pandemiei de COVID-19.

Primarul Mihai Chirica a declarat pentru „Radio Iași” că ajutorul oferit se ridică la 200 000 de lei românești sau peste 825 de mii de lei moldovenești.

„Un lucru care pare inedit la nivel național, am aprobat și o sumă de 200 000 de lei pentru susținerea acțiunilor de combatere a COVID-19, la orașul nostru, prieten și frate, Chișinău. Așa se vede frăția dintre două orașe și două comunități de români de pe un mal și celălalt al Prutului, printr-un sprijin direct, nu doar din vorbe, ceea ce credem că este necesar să facă și alte autorități ale României”, a declarat primarul de Iași, Mihai Chirică.

Autor: Ziarul National
Top stiri
Horoscopul zilei 25.06.2026 25.06.2026 08:42 437 Horoscopul zilei 25.06.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 17.76 1 RON 3.84 1 RUB 0.24 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri