20:53:14 26.04.2024
Stiri

Medalie de AUR pentru luptătoarea Anastasia Nichita la Cupa Mondială de la Belgrad: „Niciodată nu aveam să reușesc de una singură”

Actualitate 17.12.2020 10:04 Vizualizări2069 Autor: Ziarul National

Luptătoarea Anastasia Nichita a cucerit ieri medalia de aur la Cupa Mondială de la Belgrad. Discipola lui Tudor Cîrlan a câștigat toate luptele pe care le-a avut de disputat în categoria de 57 de kilograme, inclusiv duelul din finală cu indianca Anshu Malik.

„Niciodată nu aveam să reușesc de una singură. În spatele acestei munci stau multe persoane cărora le sunt recunoscătoare. Un mare mulțumesc persoanelor dragi familiei. Mulțumesc antrenorului meu Tudor Cîrlan, care, din păcate, nu a putut fi alături de mine, dar care știu sigur că a trăit cu emoții competiția în fața televizorului. Nu trebuia să mă relaxez, trebuia să fiu concentrată și să nu fac greșeli. Am încheiat anul acesta cu brio. După medalia cucerită la Roma, a venit și această medalie mult așteptată, după un an foarte dificil”, a declarat tânăra sportivă.

Sportiva Anastasia Nichita a cucerit, până la vârsta de 21 de ani, 16 medalii, dintre care șapte sunt de aur.

Alte două sportive din R. Moldova au obținut medaliile de argint la competiția din Serbia. Astfel, Mariana Cherdivară-Eșanu a câștigat medalia de argint în categoria de 59 de kilograme. În ultimul act, luptătoarea noastră a cedat în fața rusoaicei Svetlana Lipatova. Și Irina Rîngaci a câștigat medalia de argint. Ea la fel nu a reușit să se impună în ultima confruntare pe care a avut-o cu ucraineanca Tatiana Rîjko și pierdut cu scorul de 4-14.

R. Moldova este reprezentată la Cupa Mondială de la Belgrad de 22 de sportivi. Sportivul Alexandrin Guțu, categoria 77 kg a cucerit medalia de bronz în cadrul Cupei Mondiale. Artiom Deleanu, categoria 55 kg; Valentin Petic, categoria 72 kg și Mihai Bradu categoria 82 kg s-au clasat pe locul V, iar Victor Ciobanu, categoria 60 kg și Donior Islamov, categoria 67 kg - pe locurile IX și respectiv X.