07:09:13 14.09.2025
Stiri

Maia Sandu, de Ziua Națională a Lecturii: „O societate educată începe cu pasiunea pentru lectură”

TOP 14.02.2025 12:15 Vizualizări776
Maia Sandu, de Ziua Națională a Lecturii: „O societate educată începe cu pasiunea pentru lectură”

De 14 februarie, când celebrăm Ziua Națională a Lecturii și aniversarea poetului Grigore Vieru, președinta Maia Sandu a transmis un mesaj special iubitorilor de lectură.

„De Ziua Națională a Lecturii, în anul în care Grigore Vieru ar fi împlinit 90 de ani, să ne reamintim de puterea cuvintelor. Lectura dezvoltă gândirea critică, ne inspiră și ne ajută să înțelegem mai bine lumea”, a subliniat șefa statului.

„Să promovăm cititul și dorința de a învăța, deoarece o societate educată este o societate durabilă”, a mai îndemnat președinta Sandu.

Ziua Națională a Lecturii a fost instituită în 2022, pentru a încuraja lectura în comunitate. Anul acesta, Ministerul Culturii al Republicii Moldova, împreună cu diverse instituții culturale, organizează o serie de evenimente la nivel național pentru a marca această zi.

Lista completă și programul evenimentelor sunt disponibile aici și aici.

Stiri relevante
Top stiri
13.09.2025 08:41 590 Horoscopul zilei 13.09.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte