01:24:01 19.05.2025
Stiri

VIDEO // CEC prezintă BILANȚUL alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023

Actualitate 05.11.2023 21:56 Vizualizări6716
VIDEO // CEC prezintă BILANȚUL alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023

În opt localități din cele 898 în care duminică au avut loc alegeri locale generale scrutinul a fost declarat nevalabil.

Președinta Comisiei Electorale Centrale (CEC), Angelica Caraman, a anunțat, după închiderea secțiilor electorale, că în aceste localități au ieșit la urne mai puțin de 25% din alegătorii cu drept de vot, pragul necesar pentru validarea scrutinului.

Este vorba despre satele Sămănanca din raionul Orhei, Cunicea și Nicolaevca din raionul Florești, Chirsova, Cotovscoe și Cheoselia Rusă din UTA Găgăuzia, precum și de localitățile Aluatu și Salcia din raionul Taraclia.

Potrivit Angelicări Caraman, în aceste localități urmează să fie organizate alegeri repetate peste două săoptămâni, cu aceleași liste electorale și aceiași candidați.

CITIȚI și TOPUL PREZENȚEI la VOT // Singurul raion din R. Moldova unde au votat peste 50% din alegători la alegerile locale generale din 5 noiembrie 2023: Regiunile de la coada clasamentului

Meționăm că la alegerile locale generale din 5 noiembrie au participat pedte 1,147 de milioane de alegători, potrivit datelor preliminare ale CEC.

Rata de participare la vot este de 41,41%, în ușoară scădere față de acum patru ani, când la urne s-au prezentat 41,7% dintre alegătorii înscriși în listele electorale.

Președinta CEC a amintit că, potrivit legislației electorale, candidatul pentru funcția de primar se consideră ales dacă a întrunit mai mult de jumătate din voturile valabil exprimate ale alegătorilor care au participat la votare. În cazul în care niciun candidat nu întrunește mai mult de jumătate din numărul de voturi valabil exprimate, în termen de două săptămâni este organizat al doilea tur de scrutin cu doi candidați care au întrunit cel mai mare număr de voturi în primul tur de scrutin. Acești doi candidați se înscriu în buletinele de vot în ordinea descrescătoare a numărului de voturi acumulate în primul tur de scrutin. Totodată, dacă mai mulți candidați au acumulat un număr egal de voturi, consiliul electoral de circumscripție efectuează tragerea la sorți, consemnând faptul respectiv într-un proces-verbal.

Data celui de-al doilea tur de scrutin este stabilită prin hotărârea Comisiei Electorale Centrale, imediat după procesarea rezultatelor votării din primul tur de scrutin, însă nu mai târziu de 10 zile până la data scrutinului respectiv.

CEC va anunța bilanțul preliminar privind totalizarea rezultatelor alegerilor locale generale luni la ora 15.00.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte