Stiri

LICITAȚIE // O clădire istorică importantă din Chișinău va fi renovată

Social 04.01.2017 12:20 Vizualizări1282
LICITAȚIE // O clădire istorică importantă din Chișinău va fi renovată

Primăria municipiului Chişinău a anunţat licitaţie publică pentru elaborarea, în 2017, a documentaţiei de proiect privind restaurarea faţadelor şi reconstrucţia acoperişului clădirii acestei instituții din centrul capitalei.

Licitaţia va avea loc pe 11 ianuarie curent, la Primărie, iar doritorii de a participa la concurs trebuie să aibă cel puțin șapte ani de experiență în domeniu. Autoritățile capitalei vor alege câștigătoare oferta care va oferi cel mai mic preț.

Sediul Primăriei Chișinău este monument de istorie și arhitectură de categorie națională, fiind clădirea fostei Dume orășenești în anii 1901-1902.

Starea tehnică generală a clădirii este nesatisfăcătoare și necesită intervenții de consolidare și restaurare.

Documentația de proiect privind renovarea sediului Primăriei capitalei trebuie să prevadă lucrări de consolidare a structurii de rezistență a pereților exteriori, reconstrucția acoperișului, restaurarea fațadelor, instalarea sistemelor de ventilare și condiționare a aerului în spațiile interioare, dar și amenajarea teritoriului.

În ultimii ani au fost înregistrate mai multe cazuri când bucăți din fațada clădirii s-au desprins și au căzut pe trotuar, punând în pericol viața trecătorilor.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
CA are trei membri noi 10.07.2020 08:30 4616 CA are trei membri noi
Top stiri
Horoscopul zilei 06.09.2026 06.09.2026 13:47 657 Horoscopul zilei 06.09.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.04 1 USD 17.27 1 RON 3.82 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri