Inițiativa lui Alaiba de a interzice publicitatea la loterii și pariuri sportive, CONTESTATĂ: „Proiectul de lege este unul fundamentat pe ZERO cifre, va duce la distrugerea unei industrii și trecerea aproape integrală a acesteia în zona ilegală”
2282
Facebook Președintele Comisiei economiei, buget și finanțe din Parlament, Dumitru Alaiba, insistă pe adoptarea unui proiect de lege, care ar interzice publicitatea la loterii și pariuri sportive. Pe de altă parte, unii experți economici contestă dur această inițiativă, care ar duce la distrugerea unei industrii ce aduce bani în bugetul de stat și trecerea acesteia în subteran.
„Promovarea jocurilor de noroc, această molimă, a ajuns deja și la chioșcurile de cafea. Dacă până acum nu puteai intra într-o benzinărie, supermarket, chioșc de presă, librărie etc. fără să dai cu nasul în promovarea loteriei, acum dai de ea și când vrei să îți iei o simplă cafea. Ei nu se vor opri de bunăvoie. Trebuie să-i oprim noi, intervenind în legislație. Cât mai urgent, pentru că oamenii suferă zilnic”, a scris Alaiba într-o postare pe Facebook.
De partea cealaltă, economistul superior din cadrul Expert-Grup, Stas Madan, consideră că proiectul promovat cu insistență de Alaiba contravine practicilor europene și va distruge această industrie.
„Proiectul de lege pe care tot insistați este unul fundamentat pe zero cifre, vine în contradicție crasă cu practicile europene în domeniu și va duce pur și simplu la distrugerea unei industrii și trecerea aproape integrală a acesteia fie în zona informală / ilegală, fie la operatorii de peste hotare. Și mai sunt și alte efecte adverse, care pot fi lejer enumerate”, a scris Madan într-un comentariu la o postare a lui Alaiba.
Expertul arată că Alaiba ar manipula opinia publică și ar opera cu informații false. În acest sens, Madan a scos în evidență un citat din postarea deputatului PAS, construit pe afirmații nefondate.
„Imaginați-vă cum e asta - să aștepți troleibuzul și să speri că ajungi acasă fără să pierzi toți banii pe care îi ai la loterie sau la aparate” - publicitatea la aparate este deja interzisă și amplasarea aparatelor de joc strict reglementată. Pentru că aparatele de joc, alături de cazino, sunt jocuri de noroc cu risc social înalt. Loteria și pariurile sportive sunt definite în legislație drept jocuri de noroc cu risc social scăzut, de aceea și se permite publicitatea. Și asta nu e vreo inovație moldovenească. În cam aproape toată Europa este așa”, mai scrie economistul superior din cadrul Expert-Grup.
Madan speră ca deputatul Alaiba să aibă o abordare pragmatică în privința acestui proiect de lege. „În loc să corectați porcăria făcută de Plahotniuc, care a impus monopol de stat pe pariurile sportive, deși piața aceasta, cu excepția unor state nordice, este liberă și competitivă în absolut toate statele Uniunii Europene, voi vreți să bateți un cui definitiv în această industrie cu toate consecințele de rigoare. Sper totuși că o să mai meditați și o să promovați într-un final abordarea pragmatică și practicile europene, dacă tot acolo zicem că tindem...”, a conchis sursa citată.
Directorul IMAS, Petruti Doru, este convins că proiectul propus de Dumitru Alaiba e o măsură populistă și că deputatul e conștient de acest lucru.
„Întâmplarea face ca, în această perioadă, să fi desfășurat un amplu studiu pe tema jocurilor de noroc, din multe perspective: legislație, economică, psihologică, perspectiva populației (studiu sociologic), experiențele altor țări etc. De când vă urmăresc pe această temă, discursul Dvs. are doar componenta populistă și arată în mod evident o abordare subțire, îngustă a temei, o abordare unidirecțională. Și o spun cu regret și cu convingerea ca vreți sa faceți bine. Discuția de aici are un punct central: documentare, evidente, perspective, dezbatere, iar apoi propuneri. În afară de propunerea „interzis” (care este populistă) eu nu am reperat altceva”, a menționat Petruți în comentarii la postarea deputatului PAS.
Dumitru Alaiba a dat asigurări că la mijloc nu ar fi o acțiune populistă: „Îmi pare foarte rău că vedeți aici populism. Nu asta e motivația mea. Dacă doriți, vă pot organiza tete-a-tete-uri cu oameni care fie suferă, fie au suferit de această dependență. O să vă pătrundeți de câte vreți istorii personale ca să vă formați o opinie despre fenomen, în cazul în care chiar nu ați fost expus acestui subiect în experiența dvs. de până acum. Problema există și este în plin avânt, în lipsa oricărei reglementări”.
Amintim că Dumitru Alaiba a înregistrat un proiect de lege care prevede interzicerea totală a publicității jocurilor de noroc, inclusiv a loteriilor și pariurilor sportive. Alaiba și colegii săi insistă că loteriile și pariurile sportive provoacă dependență, dar nu au fost prezentate niciun fel de date care ar confirma această afirmație. Mai mult, la singura rundă de dezbateri publice, participanții au atras atenția autorilor că proiectul de lege va afecta grav veniturile bugetului de stat, va încuraja jocurile de noroc ilegale, dar și va afecta realizarea numeroaselor proiecte de responsabilitate socială, desfășurate din veniturile de la loterie și pariuri sportive, conform practicii internaționale.
16.12.2025
07:04
3
Zelenski refuză recunoașterea Donbasului ca parte a Rusiei și exclude un referendum pentru soluționarea problemei teritoriale
16.12.2025
06:59
72
Rusia dă în judecată Euroclear pentru 230 miliarde de dolari, reacție la înghețarea activelor pentru sprijinirea Ucrainei
16.12.2025
00:53
483
Trump anunță progrese semnificative în negocierile pentru pacea în Ucraina după întâlnirile cu liderii mondiali
16.12.2025
00:19
387
Liderii europeni propun crearea unei Forțe Multinaționale pentru susținerea Ucrainei și încetarea focului în conflictul cu Rusia
15.12.2025
20:29
505
Țara în tranziție: Vremea senină și răcoroasă în Republica Moldova pentru 16 decembrie 2025
15.12.2025
19:02
571
Maia Sandu deschide Conferința la Haga pentru instituirea Comisiei de Reclamații privind Ucraina
15.12.2025
17:51
539
Peste 2.500 de cereri pentru subvenții post investiții depuse la Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură din Chișinău
15.12.2025
17:50
609
ULTIMA ORĂ // Guvernul R. Moldova va deveni PROPRIETAR al infrastructurii petroliere aeroportuare. Autoritățile REFUZĂ să aprobe activității investiționale a SRL „Lukoil-Moldova” pe teritoriul R. Moldova
15.12.2025
17:40
538
Profesorii din Moldova își pot certifica gratuit competențele digitale: înscrieri deschise pentru programul DigiProf
15.12.2025
17:26
554
Economia Republicii Moldova crește datorită agriculturii și exporturilor solide
16.12.2025
06:59
6
Rusia dă în judecată Euroclear pentru 230 miliarde de dolari, reacție la înghețarea activelor pentru sprijinirea Ucrainei
16.12.2025
00:53
478
Trump anunță progrese semnificative în negocierile pentru pacea în Ucraina după întâlnirile cu liderii mondiali
16.12.2025
00:19
383
Liderii europeni propun crearea unei Forțe Multinaționale pentru susținerea Ucrainei și încetarea focului în conflictul cu Rusia
15.12.2025
20:29
504
Țara în tranziție: Vremea senină și răcoroasă în Republica Moldova pentru 16 decembrie 2025
15.12.2025
19:02
570
Maia Sandu deschide Conferința la Haga pentru instituirea Comisiei de Reclamații privind Ucraina
15.12.2025
17:51
537
Peste 2.500 de cereri pentru subvenții post investiții depuse la Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură din Chișinău
15.12.2025
17:50
607
ULTIMA ORĂ // Guvernul R. Moldova va deveni PROPRIETAR al infrastructurii petroliere aeroportuare. Autoritățile REFUZĂ să aprobe activității investiționale a SRL „Lukoil-Moldova” pe teritoriul R. Moldova
15.12.2025
17:40
536
Profesorii din Moldova își pot certifica gratuit competențele digitale: înscrieri deschise pentru programul DigiProf
15.12.2025
17:26
553
Economia Republicii Moldova crește datorită agriculturii și exporturilor solide
15.12.2025
17:13
514
Cooperare esențială între Procuratura Generală și RCTV „Memoria” pentru protecția victimelor torturii în Moldova
15.12.2025
16:01
569
Modernizare energetică pentru 14 spitale din Republica Moldova: economii și condiții îmbunătățite pentru pacienți și personal
15.12.2025
15:54
544
Maia Sandu la Atena: pași importanți pentru aderarea la UE și consolidarea securității energetice a Moldovei
15.12.2025
14:48
680
Rusia consideră Deutsche Welle o „organizație indezirabilă”, dar postul german nu se lasă intimidat și continuă să informeze liber și independent.
15.12.2025
14:37
524
Campania „Crăciunul ne unește” revine, promovând incluziunea socială și solidaritatea prin activități caritabile în 10 școli din Moldova
15.12.2025
14:33
727
Negocierile tensionate continuă: Ucraina sub presiune să cedeze Donbasul, dar Zelenski caută sprijin internațional împotriva cererilor americane și rusești
15.12.2025
14:27
1496
VIDEO // Începutul sfârșitului pentru cariera lui Igor Dodon? Plahotniuc va depune depoziții și va DEZVĂLUI ce era în „kuliokul” transmis în 2019 fostului președinte al R. Moldova
15.12.2025
12:20
600
Condamnări severe pentru o rețea de trafic de droguri din Moldova, implicând mită de 85 000 lei pentru polițiști
15.12.2025
11:05
675
Dosarul escrocheriei cu mașini de lux: încă un inculpat trimis în judecată pentru prejudiciu de 6 milioane lei în Chișinău.
15.12.2025
10:44
632
Ministrul Dan Perciun propune soluții pentru integrarea copiilor reveniți din diaspora în școlile moldovenești
15.12.2025
09:44
796
Avertismentul MI6: Rusia, principala amenințare revizionistă și expansionistă pentru Marea Britanie
15.12.2025
09:18
881
Putin vrea să-i trimită la RĂZBOI pe moldovenii care solicită permis de ședere sau cetățeania rusească. „Condițile speciale” oferite de ruși ar putea fi o mare capcană
15.12.2025
08:30
733
Vinul Moldovei strălucește pe scena internațională la Vernisajul Vinului 2025
15.12.2025
08:04
688
Horoscopul zilei 15.12.2025
15.12.2025
00:49
859
Zelenski dispus să renunțe la aderarea Ucrainei la NATO în schimbul garanțiilor de securitate occidentale după discuțiile maraton de la Berlin cu emisarii SUA
14.12.2025
23:42
766
Premiul Nobel, scut pentru Ales Bialiațki în infernul detenției din Belarus
14.12.2025
19:01
981
Prognoza meteo pentru săptămâna 15-21 decembrie 2025
Trump anunță progrese semnificative în negocierile pentru pacea în Ucraina după întâlnirile cu liderii mondiali
Liderii europeni propun crearea unei Forțe Multinaționale pentru susținerea Ucrainei și încetarea focului în conflictul cu Rusia
Țara în tranziție: Vremea senină și răcoroasă în Republica Moldova pentru 16 decembrie 2025
Maia Sandu deschide Conferința la Haga pentru instituirea Comisiei de Reclamații privind Ucraina
1 MDL
1 EUR
19.84
1 USD
16.88
1 RON
3.89
1 RUB
0.21
1 UAH
0.40

Inapoi














