03:49:27 20.12.2025
Stiri

INCREDIBIL // Ce s-a întâmplat în armata franceză după atentatele teroriste dela Paris

Știri 04.01.2016 07:31 Vizualizări1338
INCREDIBIL // Ce s-a întâmplat în armata franceză după atentatele teroriste dela Paris gandul.info

Numărul celor care vor să se înroleze în Armata Franţei a crescut de 10 ori în urma atentatelor jihadiste comise la Paris în ianuarie şi noiembrie anul trecut.

Într-un discurs rostit în faţa militarilor francezi de la baza Camp Zayed din Emiratele Arabe Unite, ministrul francez al apărării, Jean-Yves Le Drian, a precizat că numărul celor care vor să se înroleze în armata Franţei a crescut de 10 ori, de la 150 la 1.500 de înscrieri zilnice, în urma atentatelor jihadiste comise la Paris în ianuarie şi noiembrie anul trecut.

Discursul ministrului a fost dat publicităţii de biroul de presă al ministerului, transmite EFE.

În discursul său, Le Drian a vorbit despre importanţa misiunii militarilor francezi împotriva poziţiilor Statului Islamic în Siria şi Irak şi a insistat că operaţiunile împotriva grupării teroriste în cele două tari, dar şi activitatea antiterorista a celor 10.000 de militari desfăşuraţi în Franța sunt necesare pentru a-i proteja pe francezi, „războiul trebuie purtat pe toate fronturile”.

„Acum, mai mult ca oricând, vă admiră pentru aceasta şi unii poate chiar vă invidiază”, le-a spus Le Drian militarilor de la Camp Zayed. Le Drian a mentionat că, dacă în 2014 exista o medie de 150 de candidaţi pe zi care doreau să se întegreze în rândul Forţelor Armate, după atentatele din ianuarie 2015 s-a ajuns la o medie de 400, iar după atacurile din 13 noiembrie 2015 cifra a crescut la 1.500 de recruţi pe zi.

„Acest lucru demonstrează forţa pe care o reprezintă armata noastră. Iar aceasta ne linişteşte în legatură cu viitorul armatei noastre şi al recrutării”, a adăugat el.


Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
19.12.2025 08:47 664 Horoscopul zilei 19.12.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.89 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte