11:47:38 04.07.2025
Stiri

Gheorghe Petic, condamnat la trei ani și jumătate de ÎNCHISOARE: „Sentința va fi contestată”

Anticorupție 20.03.2019 12:21 Vizualizări3526
Gheorghe Petic, condamnat la trei ani și jumătate de ÎNCHISOARE: „Sentința va fi contestată” ZdG

UPDATE // Pentru a-l scoate pe Ghoerghe Petic din curtea Judecătoriei Orhei, polițiștii au folosit gaze lacrimogene asupra mulțimii care bloca poarta, pentru a elibera calea.

În momentul în care a fost scos din sediul Judecătoriei, Petic a strigat: „Mă voi întoarce”.

La fața locului a ajuns o ambulanță pentru a le acorda ajutor susținătorilor lui Petic.


Membrul Partidului Platforma Demnitate și Adevăr, Gheorghe Petic, a fost condamnat astăzi la trei ani și jumătate de închisoare în penitenciar de tip semiînchis și la o amendă de 30 de mii de lei de către magistrații de la Judecătoria Orhei, fiind găsit vinovat de viol.

Colegul de partid al lui Petic, Alexandru Slusari, a declarat în fața Judecătoriei că este vorba despre „o sentință mafiotă” care va fi contestată.

Cateva zeci de susținători ai lui Petic protestează în aceste momente la Judecătoria Orhei și scandează „Libertate Gheorghe Petic” și „Jos mafia”.

Unul dintre avocații lui Petic, Adrian Cojocaru, a declarat că acesta se declară „deținut politic”, iar condamnarea sa are legătură cu dezvăluirile privind contrabanda de țigări la frontieră pe care le-a făcut anterior.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte