21:10:56 24.04.2024

„Galacticii” de la Real Madrid s-au calificat în FINALA Champions League, după un meci de INFARCT cu Manchester City. Totul s-a decis în prelungiri, atunci când madrilenii au întors scorul

Actualitate 05.05.2022 07:51 Vizualizări2701 Autor: Ziarul National

Real Madrid a eliminat-o uluitor pe Manchester City și merge în finala Champions League, după un nou „thriller” cu Manchester City, 3-1, 6-5 la general! Rodrygo, cu „dublă” uluitoare în ultimele minute ale meciului, i-a salvat pe madrileni, Karim Benzema marcând apoi golul decisiv!

Prima ocazie importantă i-a aparținut echipei gazde în minutul 4, atunci când Karim Benzema s-a înălțat și a trimis cu capul peste poartă. Tot Benzema a primit o pasă foarte bună în careu din partea lui Valverde și a șutat puternic mult peste poartă.

În minutul 15, De Bruyne putea înscrie după ce a trecut de Kroos și a șutat la poarta madrilenilor, dar Thibaut Courtois a reușit să pareze șutul. Câteva minute mai târziu, De Bruyne i-a pasat în careu lui Bernardo Silva care a șutat, însă portarul belgian a avut din nou o intervenție providențială.

Gabriel Jesus a expediat un șut foarte periculos de la marginea careului în minutul 23, dar balonul a ocolit vinclul porții lui Courtois.

Pe finalul primei reprize, Benzema a scăpat singur cu Ederson, dar a șutat puțin peste poarta ”cetățenilor”. Asistentul ridicase deja fanionul.

În debutul reprizei secunde, Carvajal l-a servit perfect pe Vinicius în fața porții, dar brazilianul a tras puțin pe lângă poarta lui Ederson. Tot Vinicius a creat o fază superbă după o pătrundere în careul lui City, acesta i-a pasat în spate lui Modric care a șutat în blocajul ”cetățenilor”.

Manchester City a deschis scorul în minutul 73, după ce Bernardo Silva i-a pasat în lateral lui Mahrez care a șutat și l-a învins pe Courtois, iar calificarea părea rezolvată.

Totuși, Rodrygo a reușit să marcheze în minutul 90 după ce a ajuns la un balon trimis în fața porții de Karim Benzema. Același Rodrygo a ridicat în picioare întreg Santiago Bernabeu când, după doar două minute, a marcat din nou în poarta lui Ederson.

După expirarea timpului regulamentar, s-a trecut la reprizele de prelungiri. În prima repriză a prelungirilor, Benzema a fost faultat în careu, iar centralul partidei a dictat lovitură de la 11 metri pentru Real Madrid. Karim Benzema a fost cel care l-a învins pe Ederson de la punctul cu var.

Finala UEFA Champions League dintre Liverpool și Real Madrid se va disputa la data de 28 mai, pe stadionul Stade de France din Paris.

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...