01:25:53 26.04.2024

Actualitate 20.09.2021 11:28 Vizualizări2979 Autor: Ziarul National
FOTO // Imaginea surprinsă pe banca PSG-ului după ce Leo Messi a fost SCHIMBAT face înconjurul lumii. Acesta nici nu a vrut să dea mâna cu antrenorul digisport.ro

Neymar și Mauro Icardi au răpus-o pe Olympique Lyon, duminică seară, pe Parc des Princes, într-o partidă din etapa a 6-a din Ligue 1, câștigată de PSG cu scorul de 2-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 54, prin brazilianul Paqueta, însă conaționalul său, Neymar, a restabilit egalitatea în minutul 66, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută tot de el. La rândul său, Messi continuă seria fără goluri, după ce a făcut un meci modest cu Lyon.

În meciul contra celor de la Lyon, fanii din capitala Franțe au putut să vadă pentru prima dată la treabă tripleta Lionel Messi – Kylian Mbappe – Neymar. Dintre cele trei staruri, doar Lionel Messi nu s-a aflat pe teren la fluierul final. Neymar a reușit să marcehze, Mbappe a pasat decisiv, iar Messi nu a reușit decât să lovească bara transversală dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri, scrie prosport.ro.

Argentinianul a fost schimbat de conaționalul său, Mauricio Pochettino, în minutul 76, cu marocanul Achraf Hakimi. Decizia a fost una care l-a nemulțumit total pe fostul star al celor de la Barcelona. Leo Messi a fost surprins vizibil deranjat și mirat de faptul că a fost scos de pe teren. Argentinianul este cunoscut ca un fotbalist orgolios, care nu a „pățit” de prea multe ori în carieră să fie schimbat fără acordul său.

Cu toate acestea, schimbările făcute de Pochettino au fost extrem de inspirate. Golul victoriei a fost marcat de atacantul argentinian Mauro Icardi, introdus în minutul 82 în locul unui alt fotbalist argentinian, Angel Di Maria.

După ce a fost înlocuit, Leo Messi a mers pe banca de rezerve, acolo unde s-a așezat lângă colegul și conaționalul său, Leandro Paredes. Nici mijlocașului de 27 de ani nu i-a venit să creadă că Messi a fost schimbat, iar fotoreporterii prezenți la meci au surprins o imagine sugestivă cu cei doi argentinieni în prim-plan.

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...