05:06:49 31.03.2026
Stiri

FOTO // Ilan Șor continuă modernizarea drumurilor din Orhei

Partide/Comunicate 27.05.2019 11:44 Vizualizări1468
FOTO // Ilan Șor continuă modernizarea drumurilor din Orhei

Reparația străzii Dorobanților din municipiul Orhei, o importantă arteră de transport din localitate, este pe ultima sută de metri. În prezent, lucrările de construcție a străzii Dorobanților se desfășoară pe tronsonul cuprins între străzile Eliberării și Tricolorului.

Potrivit Primăriei Orhei, lucrările de modernizare au loc la inițiativa deputatului de Orhei, Ilan Șor, și sunt efectuate, la moment, pe mai multe străzi concomitent. Acesta își propune ca în acest an să fie finalizată reparația tuturor străzilor importante din oraș.

Strada Dorobanților are cu lungimea de 630 de metri și lățimea de 6 metri și este acoperită cu două straturi de asfalt cu o grosime de 11 centimetri. Muncitorii au montat 1.500 de metri de bordură și trotuar, în plus au asfaltat și intrările în curțile oamenilor.

Responsabilii din cadrul Primăriei dau asigurări că lucrările sunt realizate la cel mai înalt nivel.

„Reparația are loc la inițiativa fostului primar de Orhei, Ilan Șor, ales deputat pe circumscripția uninominală Orhei. Municipalitatea, la inițiativa lui Ilan Șor, a elaborat un plan strategic multidirecțional, astfel că odată cu reparația străzilor are loc și instalarea rețelelor de apeduct și canalizare, care nu au existat niciodată în această zonă. În așa fel, de condiții moderne de trai se vor bucura sute de orheieni. Strada Dorobanților, care nu a fost reparată niciodată în ultimii 40 de ani, se află în zona lacului Orhei și a celui mai mare parc de distracții din țară „OrheiLand”. Sectorul, traversat de mii de turiști, este o arteră destul de importantă pentru municipiul Orhei”, precizează Primăria Orhei.

Cei peste 45 de muncitori antrenați în acest proiect activează în două ture, pentru a finaliza toate lucrările în termen.

Sursa citată a mai adăugat că proiectele de infrastructură din municipiul Orhei au fost lansate în 2015, după ce Ilan Șor a venit în fruntea Primăriei. „La inițiativa fostului edil, reprezentanții Primăriei au pornit, în premieră pentru întreaga țară, reconstrucția străzilor cu forțele și resursele proprii. Acest lucru permite autorităților locale să asigure o calitate mai bună a lucrărilor și să optimizeze cheltuielile, iar din banii economisiți să efectueze și alte proiecte de infrastructură. Modernizarea municipiului Orhei continuă și după ce Ilan Șor a devenit deputat. Recent, grație lui Ilan Șor, a fost modernizat drumul de intrare în Orhei, dar și mai multe curți ale blocurilor de locuit au fost renovate capital”, conchide Primăria Orhei.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.28 1 USD 17.65 1 RON 3.98 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte