21:17:57 16.11.2025
Stiri

FOTO // Ilan Șor construiește la Orhei prima grădiniță din R. Moldova de tip sanatoriu, dotată cu PISCINĂ și cameră salină

Partide/Comunicate 05.04.2019 10:13 Vizualizări2447
FOTO // Ilan Șor construiește la Orhei prima grădiniță din R. Moldova de tip sanatoriu, dotată cu PISCINĂ și cameră salină

Prima grădiniță din R. Moldova de tip sanatorial, dotată cu cameră salină și bazin, va fi inaugurată la Orhei pe 1 iunie, de Ziua Internațională a Copilului. Actualmente, muncitorii lucrează în ritm alert, pentru ca să reușească finisarea tuturor lucrărilor în termen, a anunțat primarul de Orhei și deputatul ales în Parlament, Ilan Șor.

Primăria Orhei subliniază că acest proiect inedit și unic pentru țara noastră este realizat la grădinița Nr.6 din municipiul Orhei. Grădinița de tip sanatorial cu cerințe educaționale speciale va fi frecventată de copii cu probleme de sănătate, în special respiratorii. Astfel, instituția va dispune de camere saline, bazine, sală de sport, dar și specialiști calificați.

Noua grădiniță va dispune de șase grupe și va fi frecventată de peste 120 de copii.

Prezent la fața locului, Ilan Șor a menționat că această instituție nu a fost reparată de mai bine de 30 de ani.

„În timp ce toți vorbesc doar despre politică, noi lucrăm. Ne aflăm într-o grădiniță destul de veche, destinată pentru copiii cu probleme de respirație. Aici a fost cameră salină și bazin, care acum vor fi reconstruite din temelie. Aici nu a mai fost făcută reparație de mai bine de 30 de ani. În acest an, ne propunem să finisăm lucrările de modernizare pentru jumătate din grădinițele din municipiu, iar anul viitor să finisăm reconstrucția tuturor grădinițelor din oraș. Îmi doresc ca copiii noștri să dispună de condiții bune. Am implementat și sistemul catering în grădinițe pentru ca micuții să consume alimente sănătoase. Îmi doresc ca astfel de grădinițe să existe în toată țara, dar până atunci muncim pentru locuitorii din Orhei și sunt sigur că într-o zi toate grădinițele din R. Moldova vor arăta la fel ca în Orhei”, a menționat Ilan Șor.

Potrivit autorităților locale, recent, în orașul Orhei a fost dată în exploatare grădinița numărul 5, la fel un proiect unic pentru țara noastră. Aici, modernizarea edificiului a avut loc în timp record, iar copiii se bucură de cele mai bune condiții, în special trotuarul din jurul clădirii este dotat cu sistem de încălzire, ceea ce ajută micuții să nu cadă pe gheață în condiții de iarnă.

În total, în Orhei există șapte grădinițe. La inițiativa primarului Ilan Șor, angajații instituțiilor preșcolare se bucură de un adaos lunar de 1.000 de lei. Autoritățile susțin că, în scurt timp, municipalitatea va porni lucrările de reconstrucție și pentru grădinița numărul 2.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
16.11.2025 08:44 479 Horoscopul zilei 16.11.2025
15.11.2025 07:57 842 Horoscopul zilei 15.11.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.64 1 USD 16.92 1 RON 3.86 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte