00:52:42 14.09.2025
Stiri

Dosarul ELICOPTERELOR „made in Moldova”: Capul „afacerii” a dispărut, doi învinuiți, opt martori și nicio persoană în detenție

Actualitate 03.07.2020 11:42 Vizualizări1916
Dosarul ELICOPTERELOR „made in Moldova”: Capul „afacerii” a dispărut, doi învinuiți, opt martori și nicio persoană în detenție

Procuratura pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale (PCCOCS) anunță că în acest moment nicio persoană care ar avea tangență cu dosarul elicopterelor asamblate clandestin în R. Moldova nu se află în detenție.

În primele două zile de la reținere, opt persoane au fost eliberate, procurorii ajungând la concluzia că acestea nu au avut vreun rol infracțional și au fost scoase de sub urmărire penală. Totodată, acestora le-a fost atribuit statutul de martori în acest dosar.

PCCOCS mai informează că în cadrul aceluiași dosar există doi învinuiți, dar liderului „afacerii” nu i-a fost atribuit statut la această etapă, fiindcă nu s-a prezentat deocamdată în fața autorităților de investigație.

Anterior, procurorii au afirmat că această „afacere” era desfășurată de cinci ani, iar zilnic ar fi venit la muncă, lângă Criuleni, zece persoane din Transnistria. Liderul „afacerii” ar fi un bărbat de 64 de ani, fost angajat al unei structuri de stat cu regim special de activitate, care pe moment s-ar afla în Transnistria.

CITIȚI și PCCOCS oferă mai multe detalii despre elicopterele asamblate CLANDESTIN la Criuleni: „Afacerea” ar fi funcționat de CINCI ani, iar zilnic veneau la muncă zece oameni din Transnistria. Liderul ar fi un fost funcționar de stat

„La această etapă, urmărirea penală se focusează pe acțiunile infracționale ale altor două persoane, iar din punct de vedere al acumulării probatoriului, vor fi dispuse un șir de experize – tehnico-aeronautică, merceologică, informatică, precum și urmează a fi analizate toate actele (schițe, planuri și alte documente) – în vederea investigării faptei și nu a persoanelor”, precizează PCCOCS într-un comunicat de presă.

Amintim că procurorii au anunțat recent că au destructurat o grupare care ar fi asamblat, lângă Criuleni, elicoptere asemănătoare cu modelul Kamov 26 (Ka-26) ce urmau să ajungă în spațiul CSI.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
13.09.2025 08:41 526 Horoscopul zilei 13.09.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte