07:00:40 19.09.2025
Stiri

DECIS // Prima de asigurare medicală obligatorie, GRATUITĂ pentru vederani

Actualitate 17.07.2020 08:01 Vizualizări1599
DECIS // Prima de asigurare medicală obligatorie, GRATUITĂ pentru vederani

Statul va oferi gratuit veteranilor de război prima de asigurare medicală obligatorie.

Potrivit proiectului aprobat pe 16 iulie de către Parlament, vor beneficia gratuit de prima de asigurare medicală obligatorie și cetățenii Republicii Moldova care domiciliază pe teritoriul republicii, dar primesc pensii de asigurări sociale din partea altor state.

De asemenea, veteranii de război angajați vor obține statutul de persoană asigurată de către Guvern.

Același proiect prevede majorarea cuantumului alocației lunare de stat de la 250 lei la 500 lei participanților la cel de-al Doilea Război Mondial sau la acțiuni de luptă în timp de pace căzuți la datorie, persoanelor cu dizabilități de pe urma războiului decedate, participanților la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl decedați.

Concomitent se face o precizare că dreptul la alocația lunară de stat îl are soția/soțul care s-a aflat în relații de căsătorie cu persoana căzută la datorie sau, după caz, decedată, la data decesului acesteia.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte