05:44:32 07.06.2026
Stiri

De ce n-ar trebui să deschizi portiera mașinii cu mâna stângă

Știri 13.04.2018 19:30 Vizualizări2976
De ce n-ar trebui să deschizi portiera mașinii cu mâna stângă sursa: realitatea.net

Dacă ești șofer și tocmai ai parcat mașina, ai grijă să nu deschizi portiera cu mâna stângă.

Explicația e simplă - când deschizi portiera cu stânga, nu ești mereu atent la mașinile care vin din spate și care te-ar putea accidenta.

Secretul este să deschizi ușa cu mâna dreaptă. Mișcarea te determină să-ți întorci trupul spre stânga și să vezi, astfel, în spatele tău. Prin urmare, șansele de a evita un accident cresc.

Trucul se aplică invers dacă urmează să ieși din mașină de pe scaunul pasagerului - deschide portiera cu mâna stângă.

Sursa: realitatea.net

Autor: Ziarul National
Top stiri
06.06.2026 08:02 831 Horoscopul zilei 06.06.2026
05.06.2026 08:26 957 Horoscopul zilei 05.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.29 1 RON 3.82 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte