17:16:00 12.07.2025
Stiri

Colecție de PISTOALE, la un fost ministru acasă

Monden 05.10.2017 14:00 Vizualizări3847
Colecție de PISTOALE, la un fost ministru acasă VIP Magazin

Fostul ministru al Apărării și președinte executiv al Partidului Unității Naționale (PUN), Anatol Șalaru, merge, în timpul liber, la tir, dar afirmă că acest lucru nu este neapărat și o pasiune a sa.

„Am o minicolecţie de pistoale pe care le folosesc la tir atunci când am câteva ore de timp liber. Nu cred că există pasiune fără de care nu poţi trăi”, a declarat Șalaru într-un interviu pentru „VIP Magazin”.

În tinerețe, Șalaru era pasionat de fotografie, dar s-a îndepărtat de această îndeletnicire, chiar dacă a păstrat mai multe aparate de fotografiat ale timpurilor trecute.

„Fotografia este o formă de manifestare a adevărului la un moment dat. Ştiţi cum spune vorba aceea: oamenii se schimbă, fotografia – nu. În general, fotografiile bune sunt ca o glumă bună; dacă încerci să le explici, îşi pierd din frumuseţe. Totuşi, cea mai bună fotografie este în mintea noastră şi niciodată nu reuşeşti să o transpui pe peliculă. Lipsa timpului m-a îndepărtat de această îndeletnicire, la care, indiferent de eforturi, nu reuşesc să revin. Pentru mine, fotografia a reprezentat capacitatea tehnică de a fura timpului o firimitură de clipă pentru a o oferi eternităţii. Nu am mai făcut de mult o inventariere a aparatelor foto, mai ales după explozia tehnologică a acestui domeniu”, a spus liderul PUN.

În același interviu, unionistul spune că susținerea familiei sale este extrem de importantă, iar soția și copiii îl înțeleg în ceea ce face.

„Sunt un om plictisitor de normal, dar puternic ancorat într-un set de valori politico-morale pe care încerc să le export, să le promovez la nivelul societăţii noastre. Am doi copii normali: Dan, care este student la Universitatea din Viena la Cibernetică şi care mi-a făcut o bucurie enormă anul trecut când a fost acceptat la cea de-a doua facultate, Ştiinţe Politice; şi fiica Victoria, care este elevă în clasele primare. Soţia mea este, ca şi mine, absolventă de Medicină, fiind cea care duce cea mai mare parte din greul casei, eu fiind mai mult pe drumuri.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
12.07.2025 08:31 420 Horoscopul zilei 12.07.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte