Cetățenii R. Moldova de peste hotare au trimis acasă mai PUȚINI bani în ianuarie


Moldovenii aflați la muncă peste hotare au trimis, în ianuarie curent, 85,99 de milioane de dolari apropiaților din R. Moldova, cu 8,7% mai puțin ca în ianuarie 2018.
Banca Națională a Moldovei informează că cele mai multe transferuri au fost făcute din statele UE - 42,8 la sută. Din CSI au venit 21% din bani, iar din celelalte state ale lumii - 36,2 la sută.
Transferurile din Israel au constituit 22,8 la sută din totalul sumei ajunse în R. Moldova - 19,6 mil. USD, fiind urmate de cele din Rusia cu o pondere de 20 la sută, ultimele în scădere cu 33,1 la sută, precum și cu 7,2 puncte procentuale comparativ cu ianuarie 2018.
Moldovenii din Italia au trimis acasă 13,5 la sută sau 11,59 mil. USD, cei din SUA - 8,3 la sută sau 7,13 mil. USD, din Germania - 6,5 la sută sau 5,55 mil. USD etc.
Amintim că, în 2018, volumul total al transferurilor bancare de mijloace bănești din străinătate în favoarea persoanelor fizice din Republica Moldova a constituit peste 1,266 de miliarde de dolari.









































































