06:53:48 19.04.2024
Stiri

Când se joacă marele meci Simona Halep - Serena Williams, în sferturi, la Australian Open

Actualitate 15.02.2021 11:09 Vizualizări2811 Autor: Ziarul National

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, o va întâlni pe Serena Williams, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, marţi, de la ora 10:00, în sferturile de finală ale Australian Open.

Când se joacă Simona Halep - Serena Williams

Organizatorii au decis ca această confruntare să fie prima din sesiunea de seară, pe Rod Laver Arena.

În prima sesiune se joacă meciurile Naomi Osaka (Japonia), locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3 - Su-Wei Hsieh (Taiwan), locul 71 WTA, de la ora 03:30, şi Grigor Dimitrov (Bulgaria), locul 21 ATP şi cap de serie numărul 18 - Aslan Karatsev (Rusia), locul 114 ATP, venit din calificări, întâlnire care va avea loc nu înainte de ora 06:00.

Simona Halep - Serena Williams H2H

Simona Halep şi Serena Williams s-au mai întâlnit de 11 ori până acum. Sportiva din SUA conduce cu 9-2 la"directe", dar ultima victorie i-a aparţinut româncei, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de la Wimbledon, din 2019. În acelaşi an, cele două jucătoare s-au întâlnit şi la Australian Open, când Williams a câştigat în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-4, în optimile de finală.

Ce spune Simona Halep despre meciul cu Serena Williams

Simona a devenit în 2019 „Regina” de la Wimbledon după ce a învins-o în finală pe jucătoarea care încearcă să egaleze recordul lui Margaret Court, acela de a cuceri 24 de titluri de Grand Slam.

„E ceva diferit când joci împotriva cuiva care are 23 de titluri de Grand Slam în palmares. Este singura care a reușit asta, nu se poate compara cu niciuna dintre noi. Dar când intru pe teren, Serena este o adversară ca oricare alta. Mă concentrez asupra jocului meu, nu asupra celei pe care o înfrunt. Sunt obișnuită să joc împotriva Serenei, ne-am întâlnit de multe ori. Știu la ce să mă aștept. Voi încerca să-mi fac jocul și să am încredere în mine.

Finala de la Wimbledon a fost una din cele mai bune partide din viața mea, a fost cea mai frumoasă zi din viața mea. Am simțit atunci fiecare minge jucată. Mental, nu e nicio diferență acum față de acea zi. Dar știu că niciun meci nu seamănă cu celălalt. M-am uitat la meciul Serenei cu Sabalenka, două jucătoare de mare forță, dar nu mă tem, am jucat des cu astfel de jucătoare, le-am bătut de multe ori. Mă bucur că am ajuns la victoria cu numărul 100, sper la cât mai multe. Trebuie să joc la cel mai înalt nivel ca să o înving pe Serena, mă aștept și la o dispută mai lungă”, a declarat Simona Halep la conferința de presă, scrie digisport.ro.