Stiri

Belarusul își adună armata la granița cu Polonia: „Sarcina va fi rezolvată”

Actualitate 06.04.2023 15:59 Vizualizări1164
Belarusul își adună armata la granița cu Polonia: „Sarcina va fi rezolvată” Profimedia
Poză simbol

Belarus a planificat exerciții tactice pe terenul de antrenament Brestsky, în apropiere de granița cu Polonia. Antrenamentele vor dura între 5 și 7 aprilie.

La exerciții va participa una dintre unitățile regimentului de rachete antiaeriene al Forțelor Aeriene și al Forțelor de Apărare Antiaeriană.

Se subliniază faptul că una dintre unitățile regimentului de rachete antiaeriene al Forțelor Aeriene și al Forțelor de Apărare Antiaeriană din Belarus va participa la antrenamente.

Departamentul precizează că, în cadrul acestei unități, comandamentul diviziei va lua o decizie privind deplasarea și marșul spre o nouă zonă pozițională, va desfășura divizia în ordine de luptă și va intra în serviciu de luptă.

„Sarcina va fi rezolvată în condițiile unei interferențe radioelectronice active constante, a influenței grupurilor de sabotaj și de recunoaștere și a utilizării dronelor", se arată în mesaj, potrivit tsn.ua, citat de Newsweek.

Președintele belarus Alexander Lukașenko și președintele rus Vladimir Putin au început un summit de două zile la Moscova, discutând despre armele nucleare și nu numai care vor fi amplasate în Belarus.

Lukașenko a spus că a intensificat discuțiile cu Putin despre desfășurarea de arme nucleare tactice și strategice - mai puternice - pentru a face față amenințărilor venite din partea aliaților occidentali ai Ucrainei, despre care a afirmat că plănuiesc o lovitură de stat împotriva sa.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri