16:25:38 28.04.2024

Cum a reușit NAȚIONALA R. Moldova să ÎNVINGĂ Polonia lui Lewandowski. Selecționerul Cleșcenco a DEZVĂLUIT ce le-a spus în pauză elevilor săi, când erau conduși cu 2-0. Video MEMORABIL ce cele trei GOLURI marcate de „tricolori”

Actualitate 21.06.2023 16:13 Vizualizări2448 Autor: Ziarul National

Naționala de fotbal a R. Moldova a provocat șocul serii în preliminariile EURO 2024, după ce a învins la Chișinău echipa Poloniei, cu starul Robert Lewandowski în primul 11. Nici cel mai fidel suporter al naționalei nu ar fi crezut că „tricolorii” pot învinge Polonia, mai ales după ce erau conduși la pauză cu 2-0. Nu credea acest lucru nici selecționerul Sergiu Cleșcenco. Totuși, după primul gol marcat de Ion Nicolaescu, totul s-a schimbat.

„Într-adevăr, nu ne-am așteptat la un asemenea rezultat. Prima repriză a fost nereușită pentru noi și am fost aproape de un dezastru. În repriza secundă, noi am jucat mult mai bine decât polonezii. Ei au redus din turații, iar pofta, cum se spune, vine mâncând. Am înscris un gol, iar apoi al doilea și am simțit că putem obține cel puțin o remiză. Dar am obținut victoria în cele din urmă”, a spus Cleșcenco după meci.

Acesta a dezvăluit ce le-a spus elevilor săi în pauză, lucru care a provocat răsturnarea scorului: „În pauză, am avut o discuție foarte scurtă. I-am întrebat ce mai putem pierde în afară de onoarea noastră. Le-am zis că nu mai avem nimic de pierdut decât onoarea. Le-am spus să întâlnească adversarul cât mai sus și să facă mai mult presing în jumătatea adversă. Băieții au căpătat încredere în forțele proprii și au obținut ce și-au dorit”.

Întrebat dacă realizează ce s-a întâmplat în partida cu Polonia, selecționerul a spus că anume pentru asemenea momente iubim fotbal. „Fotbalul este imprevizibil. Sunt sigur că niciun spectator prezent pe stadionul „Zimbru” sau din fața televizoarelor nu credea că se mai poate de schimbat soarta partidei după prima reprize. Trebuie să recunosc că și au am avut dubii… Dar eram obligat să le spun băiților ce au de făcut în repriza secundă. Așa cum am spus mai sus, nu mai aveam ce pierde în afara de onoare. Am meritat victoria, deoarece am fost mai curajoși în repriza a doua”, a punctat Cleșcenco.

Citește și: VIDEO // Victorie ISTORICĂ pentru naționala de fotbal a R. Moldova. „Tricolorii” au avut o revenire de senzație cu Polonia lui Robert Lewandowski. Nicolaescu l-a eclipsat pe starul Barcelonei

De asemenea, antrenorul s-a arătat satisfăcut de faptul că Ion Nicolaescu l-a depășit în clasamentul golgheterilor naționalei de fotbal a R. Moldova. Cleșcenco a dat asigurări că Nicolaescu nu s-a supărat că a fost schimbat. „Maurul și-a făcut datoria și maurul poate să se odihnească. Astfel, când Nicolaescu a ieșit de pe teren, l-am felicitat că a devenit cel mai bun golgheter din istoria naționalei de fotbal a R. Moldova”, a spus sursa citată.

Atacantul echipei Beitar Ierusalim, Ion Nicolaescu, a semnat ieri o dublă împotriva Poloniei și a contribuit decisiv la victoria echipei noastre în meciul din preliminariile Campionatului European 2024. Cu cele 12 goluri înscrise la națională, Nicolaescu a bătut recordul selecționerului Serghei Cleșcenco (11 goluri), care data de 17 ani.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...