VIDEO // Socialiștii, luați la rost în Parlament de foștii parteneri de COALIȚIE: „Pentru PSRM e mai important statutul limbii ruse decât lipsa paturilor în spitale și rata uriașă de infectări cu COVID-19”
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![VIDEO // Socialiștii, luați la rost în Parlament de foștii parteneri de COALIȚIE: „Pentru PSRM e mai important statutul limbii ruse decât lipsa paturilor în spitale și rata uriașă de infectări cu COVID-19”](/getimages/620x2000x2/large/5b49a95aacbce7c850d472bc2d65f147.jpg)
Fostul premier și lider al PD, Pavel Filip, se declară dezamăgit de faptul că socialiștii, foștii parteneri de guvernare, au refuzat astăzi să fie creată o comisie specială pentru identificarea măsurilor urgente privind depășirea crizei sanitare provocată de COVID-19.
„Pentru PSRM e mai important statutul limbii ruse decât lipsa paturilor în spitale și rata uriașă de infectări cu COVID-19. R. Moldova are cea mai mare rată de teste pozitive din toată Europa. Am ajuns la 100 de mii de cazuri, 1 600 zilnic. Totuși, fracțiunea socialiștilor nu a susținut astăzi crearea unei comisii speciale care să identifice măsuri urgente de combatere a acestui virus și de depășire a crizei sanitare, așa cum am propus.
Între timp, Parlamentul creează alte 7 comisii, la alte teme, numai nu la cel mai urgent subiect din țară. Care sunt preocupările lor?”, a întrebat democratul.
De menționat că fosta ministră a Sănătății, Ala Nemerenco, a declarat că în luna decembrie și ianuarie s-ar putea înregistra 100 de mii de cazuri noi și peste 2 000 de morți, dacă autoritățile nu vor întreprinde măsuri urgente privind gestionarea crizei pandemice.
![](/getimages/620x2000x2/large/2f690cf0c9c8f767a01efbaaa8438c05.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cfe9ed6d995e451d6f4bf562bc6378e0.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/8f256bcd07355515c54d2711ca32d3a9.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)