Stiri

Un soldat rus a salvat doi parașutiști ucraineni răniți și i-a ajutat să părăsească după un an teritoriile ocupate de Rusia. Rusul s-a înrolat apoi în armata Ucrainei

Actualitate 14.05.2024 07:59 Vizualizări1344
Un soldat rus a salvat doi parașutiști ucraineni răniți și i-a ajutat să părăsească după un an teritoriile ocupate de Rusia. Rusul s-a înrolat apoi în armata Ucrainei

Un soldat rus a ajutat Direcția principală de informații a Ucrainei (HUR) să desfășoare operațiunea specială „Prapor” [Steagul] pentru a extrage doi parașutiști ucraineni de pe teritoriul temporar ocupat al Ucrainei, relatează Kyiv Post.

În vara anului trecut, Direcția de informații a Marinei ucrainene a primit informații despre doi parașutiști ucraineni născuți în 1993 și 1997, care au fost grav răniți la începutul invaziei la scară largă a Rusiei și au ajuns pe teritoriul ocupat, într-un oraș din regiunea Luhansk, unde au fost tratați.

La 28 septembrie 2023, parașutiștii au fost evacuați cu succes pe teritoriul controlat de Ucraina.

În timpul unei conferințe de presă din 10 mai, un reprezentant al HUR, Andriy Yusov, a declarat că un participant important în această operațiune specială a fost un militar al armatei ruse care a devenit acum un luptător pro-ucrainean în cadrul Legiunii Libertății Rusiei.

Dmytro, un soldat al armatei ruse care a fost mobilizat în aprilie 2023, a aplicat la proiectul „Vreau să trăiesc”.

După aceea, două misiuni de operațiuni speciale au fuzionat într-una singură: „întoarcerea băieților din Forțele Armate și transferul lui Dmytro de partea adevărului”, a declarat Iusov.

Potrivit lui Iusov, a fost nevoie de două luni pentru a organiza această operațiune pe mai multe niveluri, iar restul timpului a fost petrecut pentru a asigura siguranța tuturor participanților.

Iusov a declarat că pentru Dmytro au fost întocmite documente care îi permiteau să părăsească teritoriul ocupat.

În plus, soldatul rus dezertor a deturnat o mașină cu care au reușit să treacă împreună prin 18 puncte de control, deghizați în uniforme ale armatei ruse.

Familia soldatului rus se află acum într-o zonă controlată de Ucraina, în timp ce parașutiștii AFU, „Chopa” și „Malyi”, continuă să servească în cadrul Forțelor de Asalt Aerian.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 22.08.2026 22.08.2026 13:28 1250 Horoscopul zilei 22.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri