07:17:00 26.04.2024

FC Sheriff continuă să scrie ISTORIE. Campioana R. Moldova a CÂŞTIGAT cu 2-0 în faţa ucrainenilor de la Shakhtar Donețk şi are un debut de vis în Champions League. SherifFANTASTICII, pe primul loc într-o grupă cu Real Madrid şi Inter Milano

Actualitate 15.09.2021 20:53 Vizualizări4431 Autor: Ziarul National

Campioana R. Moldova, FC Sheriff a câştigat cu 2-0 partida cu Shakhtar Doneţk, din prima etapă a Ligii Campionilor, ediţia 2021-2022.

Golurile tiraspolenilor au fost marcate de Adama Traore (minutul 16) şi Momo Yansane (62). Căpitanul Cristiano da Silva a oferit ambele pase de gol.

Astfel, la ora actuală, FC Sheriff se află pe primul loc într-o grupă cu Real Madrid, Inter Milano şi Shakhtar Doneţk. Partida dintre Real Madrid şi Inter va începe la ora 22.00.

Următorul meci în grupele Ligii Campionilor, campioana Moldovei îl va juca pe 28 septembrie, pe stadionul Santiago Bernabeu, contra celui mai titrat club de fotbal din Europa, Real Madrid.

UPDATE
// FC Sheriff conduce cu 2-0 în faţa ucrainenilor de la Shakhtar. Al doilea gol a fost marcat de Momo Yansane în minutul 62, cu o superbă lovitură de cap.

FC Sheriff scrie astăzi o filă importantă din istoria fotbalului moldovenesc, devenind prima echipă din R. Moldova care va juca în grupele Ligii Campionilor.

Tiraspolenii au început curajos partida cu Shakhtar Donețk, Ucraina, în cadrul grupei D. Astfel, echipa lui Iurii Vernidub a deschis scorul în minutul 16, prin atacantul Adama Traore.

Căpitanul Cristiano da Silva a avut o incursiune de excepţie pe stanga şi i-a centrat perfect lui Traore, care din prima a şutat pe poartă. Portarul Pyatov acatins balonul, dar insuficient pentru a-l devia în corner.
Sheriff Tiraspol – Shakhtar Donețk 1-0

Adama Traore deschide scorul pentru moldoveni în minutul 16!

Echipele de start:

Sheriff Tiraspol: Athanasladis – Costanza, Arboleda, Dulanto, Cristiano – Thill, Addo – Traore, Kolovos, Castaneda – Yakhshlboev

Shakhtar: Pyatov – Dodo, Marlon, Matvlyenko, Ismally – Tete, Marcos Antonio, Maycon – Pedrinho, Traore, Fernando

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...