17:15:40 18.07.2025
Stiri

Timofti la Strasbourg: „Vom elimina din sistem magistrații care compromit procesul de modernizare a justiției”

Politică 02.07.2013 14:13 Vizualizări980
Timofti la Strasbourg: „Vom elimina din sistem magistrații care compromit procesul de modernizare a justiției”
Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, s-a întâlnit astăzi la Strasbourg, la sediul Parlamentului European, cu Stefan Fule, comisarul european pentru Extindere și Politici de Vecinătate.

Potrivit unui comunicat de presă al Președinției, cei doi oficiali au salutat finalizarea negocierilor între R. Moldova și Uniunea Europeană pe marginea Acordului de Asociere și a Acordului de Liber Schimb Cuprinzător și Aprofundat.

Comisarul european a subliniat că este important ca în continuare autoritățile de la Chișinău să se concentreze pe consolidarea statului de drept și separarea puterilor în stat, precum și pe fortificarea instituțiilor democratice. „Uniunea Europeană este ferm hotărâtă să sprijine Republica Moldova în realizarea acestor obiective”, a spus Stefan Fule.

Timofti, la rândul său, l-a asigurat pe Fule că autoritățile de la Chișinău vor utiliza în mod transparent și eficient fondurile acordate de Uniunea Europeană pentru reformarea justiției din R. Moldova. „Suntem deciși să întreprindem toate acțiunile necesare îmbunătățirii actului de justiție și, în particular, să eliminăm din sistemul judecătoresc magistrații care compromit procesul de modernizare a justiției”, a declarat președintele Timofti.

Cei doi oficiali au mai convenit asupra unui șir de acțiuni comune ale Uniunii Europene și Republicii Moldova în vederea parafării Acordului de Asociere, în perspectiva summitului Parteneriatului Estic de la Vilnius. Stefan Fule a subliniat că acest document va aduce beneficii Republicii Moldova și cetățenilor săi.

Serviciul de presă mai anunță că șeful statului a avut întrevederi la Strasbourg și cu președintele Consiliului European, Herman van Rompuy, și cu secretarul Comisiei Europene pentru Democrație și Drept (Comisia de la Veneția), Thomas Markert.
Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte