23:16:49 21.12.2025
Stiri

Scandal MONSTRU în Formula 1, după ce Hamilton l-a şicanat pe Vettel, iar germanul a intrat intenţionat în britanic!

Sport 26.06.2017 17:20 Vizualizări2284
Scandal MONSTRU în Formula 1, după ce Hamilton l-a şicanat pe Vettel, iar germanul a intrat intenţionat în britanic!

Scandal imens în Formula 1 după incidentul care a marcat Marele Premiu al Europei. Cursa de la Baku a fost întreruptă cu steagul roşu după 23 de tururi, când Sebastian Vettel a intrat în Lewis Hamilton, într-un moment în care Saftey Car-ul era pe pistă.

Aflat în spatele lui Hamilton în acel moment, Vettel s-a simţit şicanat de pilotul Mercedes, după ce acesta a frânat brus în faţa sa. Germanul susţine că nu a putut frâna şi l-a lovit pe britanic în spate, după care, într-o manevră evident deliberată, s-a pus în paralel cu acesta şi l-a lovit uşor, fără ca cele două monoposturi să sufere pagube.


Cei doi au continuat cursa, Vettel a primit o penalizare de 10 secunde (stop&go), dar chiar şi aşa a reuşit să termine cursa înaintea lui Hamilton. Germanul de la Ferrari a încheiat Marele Premiu al Europei pe locul 4, în timp ce Hamilton s-a clasat pe locul 5.

  • Podiumul MP al Europei: 1. Daniel Ricciardo (Red Bull), 2. Valtteri Bottas (Mercedes), 3. Lance Stroll (Williams)


La final, cei doi piloţi au avut un schimb dur de replici, cu Hamilton determinat să "tranşeze" disputa chiar şi cu o confruntare fizică.

Ce au declarat cei doi

Lewis Hamilton: "Cu siguranţă nu am frântat intenţionat, ca să-l fac să intre în mine. Am procedat aşa cum fac de fiecare dată. Dormea pe el şi de aia nu a putut să evite contactul. Apoi, să mergi pe lângă cineva şi să-l loveşti este o ruşine! Dacă vrea să demonstreze că e bărbat, să facă asta în afara maşini şi să rezolvăm problema faţă în faţă. Dacă face asta în timp ce suntem în maşini, viaţa cuiva poate fi pusă în pericol. Din fericire amândoi aveam viteze mici, dar gândiţi-vă ce s-ar fi putut întâmpla în altă situaţie. Oare ce impresie îşi vor face copiii care au urmărit cursa şi au văzut un multiplu campion mondial care procedează aşa? O penalitate de 10 secunde mi se pare mică pentru aşa ceva. Nu vreau să-l văd în faţa ochilor acum pentru că s-ar putea să iasă altceva".

Sebastian Vettel: "Într-adevăr, liderul stabileşte ritmul cursei, dar când a ieşit din viraj a accelerat, apoi a frânat brusc şi n-am mai putut să mă opresc. Nu credeam că e genul care să facă aşa ceva, dar până la urmă pare că asta s-a întâmplat. Nu sunt deloc mulţumit, dacă m-au penalizat pe mine, trebuia să fie şi el penalizat. Nu am nicio problemă cu Hamilton. O să vorbesc cu el şi o rezolvăm situaţia"

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
21.12.2025 08:21 737 Horoscopul zilei 21.12.2025
20.12.2025 08:36 957 Horoscopul zilei 20.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.89 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte