Stiri

„Satan-ul” lui Putin a EȘUAT. Rusia ar fi lansat o rachetă balistică intercontinentală „Satan II” în timpul vizitei lui Biden la Kiev, dar testul nu s-a soldat cu succes

Actualitate 23.02.2023 08:59 Vizualizări1502
„Satan-ul” lui Putin a EȘUAT. Rusia ar fi lansat o rachetă balistică intercontinentală „Satan II” în timpul vizitei lui Biden la Kiev, dar testul nu s-a soldat cu succes

Rusia a efectuat luni, în timp ce preşedintele american Joe Biden se afla în Ucraina, un test al unei rachete balistice intercontinentale, care pare să fi eşuat, potrivit a doi oficiali americani familiarizaţi cu acest subiect, relatează CNN.

În prealabil, Rusia a anunţat SUA despre lansare prin intermediul liniilor de comunicare specifice, a declarat un oficial. Un alt oficial a precizat că testul nu a reprezentat un risc pentru Statele Unite, aşa că Washingtonul nu a considerat exerciţiul ca fiind o anomalie sau o escaladare.

Testarea rachetei SARMAT, supranumită „Satan II” în Occident şi capabilă să transporte mai multe focoase nucleare, pare însă să fi eşuat, au mai spus oficialii.

Racheta a mai fost testată cu succes şi dacă acesta ar fi funcţionat, oficialii americani cred că preşedintele rus Vladimir Putin ar fi subliniat testul în discursul său de marţi despre starea naţiunii.

Putin nu a făcut însă nicio menţiune despre lansare în discursul său, care a durat aproape două ore.

În schimb, el a anunţat că Rusia îşi va suspenda participarea la tratatul de reducere a armelor nucleare New START pe care îl are cu Statele Unite, punând în pericol ultimul acord rămas în vigoare ce reglementează cele mai mari două arsenale nucleare din lume.

Momentul în care a avut loc testul sugerează că SUA şi Rusia au comunicat prin mai multe canale diferite la începutul acestei săptămâni în scopul evitării unui incident neintenţionat.

Ce este racheta balistică intercontinentală SARMAT

Acel test a fost făcut, de asemenea, cu racheta SARMAT, care a fost dezvăluită pentru prima dată în 2016 şi despre care presa de stat rusă a spus că are o rază de acţiune de peste 11.000 de kilometri.

Racheta poate transporta un focos de 100 de tone şi a fost proiectată să fie succesoarea rachetei balistice intercontinentale R-36M Voevoda.

Putin a avertizat anul trecut că racheta „va da de gândit celor care încearcă să ameninţe Rusia". La vremea respectivă, experţii occidentali au descris testul din 2022 ca fiind o „sabie nucleară" şi a fost perceput ca o încercare de a distrage atenţia de la eşecurile militare ale Rusiei din acea perioadă, cum ar fi scufundarea navei sale amiral din Marea Neagră, Moskva.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 26.08.2026 26.08.2026 13:10 170 Horoscopul zilei 26.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 26.08.2026 26.08.2026 13:10 147 Horoscopul zilei 26.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri