,,Sângele apă nu se face". România ar intervenit militar dacă R. Moldova ar fi atacată. Șeful Armatei Române: „Avem un parteneriat strategic și vom ajuta cu absolut tot R. a Moldova în caz de atac”


Generalul Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major al Apărării, a declarat că, în cazul unui atac al Rusiei asupra Republicii Moldova, România va interveni militar pentru a-și sprijini vecinii de peste Prut. Afirmația vine în contextul adoptării noii legi a apărării, care introduce serviciul militar voluntar și subliniază nevoia unei populații pregătite pentru situații de conflict.
„România continuă să fie un aliat fidel al Republicii Moldova. Avem un parteneriat strategic și vom ajuta cu absolut tot Republica Moldova în caz de atac”, a afirmat generalul Vlad într-un interviu pentru Euronews România .
Acesta a subliniat că România dispune de instrumente politice, militare și de altă natură pentru a interveni și pentru a-i proteja pe cetățenii români din Republica Moldova. În viziunea sa, problema apărării R. Moldova ține de securitatea națională a României.
Declarațiile vin pe fondul tensiunilor tot mai mari din regiune și al războiului din Ucraina, care a pus sub presiune întreaga zonă estică a Europei. Potrivit generalului, România are deja o capacitate defensivă solidă și ar putea rezista „cel puțin la fel de mult cât Ucraina” în cazul unei agresiuni externe.
Generalul Gheorghiță Vlad a explicat că noul serviciu militar voluntar va fi deschis tinerilor între 18 și 35 de ani, indiferent de sex, religie sau alte criterii sociale. „Vor fi patru luni de pregătire militară generală – tragere cu arma, orientare în teren, instruire de bază. Este o problemă de securitate națională, iar dacă avem buget, poate începe chiar de la 1 ianuarie”, a spus acesta.
Șeful Statului Major și-a exprimat dorința ca România să dispună de cel puțin 500.000 de voluntari instruiți, capabili să acționeze în situații de criză. El a subliniat că apărarea națională nu se bazează doar pe armată, ci și pe implicarea populației și pe consolidarea industriei de apărare autohtone.
Generalul a mai avertizat că Rusia desfășoară deja un război hibrid împotriva României, folosind drone, atacuri cibernetice și campanii de dezinformare. „Statul Major ia în calcul toate amenințările: avioane, rachete, drone sau alte mijloace care pot pătrunde în spațiul nostru. Pentru fiecare tip de amenințare există proceduri clare de intervenție”, a explicat acesta.







































































