Stiri

Rușii ar fi folosit spațiul aerian al R. Moldova și României pentru a păcăli apărarea antiaeriană a Ucrainei din regiunea Odesa

Actualitate 28.09.2023 10:14 Vizualizări2804
Rușii ar fi folosit spațiul aerian al R. Moldova și României pentru a păcăli apărarea antiaeriană a Ucrainei din regiunea Odesa

În timpul atacurilor cu rachete și drone asupra porturilorr Izmail și Reni din regiunea Odesa, rușii au folosit spațiul aerian românesc pentru a împiedica apărarea antiaeriană ucraineană să distrugă țintele inamice. Ocupanții ruși au folosit aceeași tactică și prin Republica Moldova, susține Oleksandr Kovalenko, comentator militar și politic al grupului Rezistența Informațională, citat de publicația Zerkalo Nedeli.

„Nu aveam dreptul să tragem în obiecte situate în spațiul aerian al altei țări. Au folosit acest lucru pentru a trece mai în siguranță pentru a distruge obiective din Izmail și Reni.

De partea cealaltă, rușii au folosit spațiul aerian al R. Moldova atunci când au atacat Ucraina cu rachetă de croazieră „Kalibr”, mai susține Kovalenko. Rusia a încercat în acest fel să își sporească eficiența atacurilor sale și să își atingă obiectivele în regiunile centrale sau vestice ale Ucrainei. La acea vreme, Chișinăul a condamnat ferm astfel de acțiuni ale Federației Ruse.

Kovalenko a remarcat că sudul regiunii Odesa este în prezent mai puțin protejat decât orașul Odesa și zonele înconjurătoare. Cu toate acestea, acum, potrivit lui, România trimite mai multe trupe la granițele ucrainene, poate tocmai pentru a distruge dronele rusești, care vor putea reprezenta un pericol pentru ea.

Fragmente de rachete S-300 au căzut pe teritoriul controlat de autoritățile separatiste de la Tiraspol, marți, în timpul atacului rusesc asupra regiunii Odesa.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.25 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri