Stiri

Rusia propune continuarea negocierilor de pace cu Ucraina la Istanbul pe 2 iunie

Actualitate 28.05.2025 23:07 Vizualizări1541
Rusia propune continuarea negocierilor de pace cu Ucraina la Istanbul pe 2 iunie

Rusia propune o nouă rundă de discuții directe cu Ucraina la Istanbul, pe 2 iunie, pentru a negocia un acord de pace durabil, conform ministrului rus de externe, Serghei Lavrov.

În cadrul întâlnirii, se va prezenta un „memorandum” ce va detalia condițiile necesare unui acord de pace. „Delegația noastră, condusă de Vladimir Medinski, este pregătită să prezinte acest memorandum delegației ucrainene și să ofere explicațiile necesare în timpul unei noi runde de negocieri, care va avea loc la Istanbul, pe 2 iunie", a afirmat Serghei Lavrov într-un comunicat. Vineri trecută, Lavrov a menționat că documentul este în lucru și va fi transmis curând Kievului. „Sperăm că toți cei care sunt sincer interesați de succesul procesului de pace vor susține organizarea unei noi runde de negocieri la Istanbul”, a declarat Lavrov.

Până în prezent, Kievul nu a răspuns oficial la propunerea Moscovei, aceasta venind și pe fondul unui ton mai dur al președintelui american Donald Trump față de Putin. Mai devreme, experiențiatâmbreze, Vladimir Medinski, șeful delegației Rusiei, l-a contactat pe ministrul ucrainean al apărării, Rustem Umerov, cu propuneri privind următoarea întâlnire. „Vrem să subliniem: suntem pregătiți să discutăm serios fiecare punct din pachetul de acord privind o posibilă încetare a focului”, a precizat Medinski, așteptând un răspuns din partea Ucrainei. Separat, Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, a spus că s-a convenit să se pregătească fiecare parte pentru o discutie și schimb de documente privind „modalitățile de soluționare și încetare a focului” la următoarea rundă de negocieri.

În urma discuției telefonice cu Donald Trump pe 19 mai, Vladimir Putin a declarat că Moscova e pregătită să colaboreze pentru stabilirea unui memorandum de pace. Sub presiunea americană de a stopa cel mai sângeros conflict din Europa de după Al Doilea Război Mondial, delegațiile s-au reunit recent la Istanbul, prima întâlnire de acest tip din martie 2022. Discuțiile din 16 mai nu au reușit să ajungă la o încetare a focului, așa cum a cerut Kievul. Moscova a afirmat că trebuie îndeplinite anumite condiții înainte ca acest lucru să fie posibil.

POZIŢII APARENT IMPOSIBIL DE CONCILIAT

Încă, pozițiile oficiale ale ambelor tabere par dificil de conciliat. Rusia insistă ca Ucraina să renunțe la aderarea la NATO și să cedeze cinci regiuni revendicate, condiții inacceptabile pentru Ucraina. Moscova a respins propunerea președintelui ucrainean Volodimir Zelenski de a organiza un summit trilateral cu Putin și Trump, anunțând că o astfel  de întâlnire ar trebui să fie rezultatul unor acorduri concrete între delegații.

Putin a ignorat deja invitația lui Zelenski de a se întâlni în Turcia. Într-o vizită la Berlin pentru a discuta cu noul cancelar german Friedich Merz, Zelenski a acuzat miercuri Rusia de sabotarea negocierilor de pace. Cancelerul Merz a promis că Germania va sprijini Ucraina în producția de rachete cu rază lungă. Problema restricțiilor asupra acestor arme a fost unul sensibil, ucrainenii dorind să le folosească împotriva țintelor din interiorul Rusiei, în timp ce aliații lor se temeau de escaladarea conflictului.

Zelenski a îndemnat NATO să invite Ucraina să adere la următorul summit, argumentând că altfel „ar fi o victorie pentru Putin”. Marți, președintele ucrainean a cerut Washingtonului noi sancțiuni contra Rusiei. Donald Trump a criticat în ultimele zile atât pe Zelenski, cât și pe Putin că nu ajung la un acord, spunând despre liderul rus că „a înnebunit complet” și avertizând asupra consecințelor. În același timp, Rusia, care deține aproximativ 20% din Ucraina, a suportat recent un atac aerian masiv, fiind implicate aproape 300 de drone ucrainene, afectând traficul aerian din mai multe aeroporturi.

Aceste evenimente au loc după bombardamentele intense ale Rusiei asupra Ucrainei, soldate cu pierderi de vieți omenești. Invazia rusă a început în februarie 2022 și a provocat deja victime în număr de zeci sau chiar sute de mii.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.94 1 USD 17.22 1 RON 3.80 1 RUB 0.20 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri