Stiri

Putin pledează pentru dialog în fața tensiunilor cu Trump și amenință cu un răspuns dur la un posibil atac cu rachete Tomahawk asupra Rusiei

Actualitate 23.10.2025 23:03 Vizualizări1627
Putin pledează pentru dialog în fața tensiunilor cu Trump și amenință cu un răspuns dur la un posibil atac cu rachete Tomahawk asupra Rusiei

Președintele rus Vladimir Putin susține joi continuarea unui ”dialog”, după ce omologul său american Donald Trump a anunțat amânarea pe termen nelimitat a summit-ului lor de la Budapesta. De asemenea, Putin amenință cu o ripostă ”foarte puternică” în cazul unui atac pe teritoriul Rusiei cu rachete Tomahawk.

”Dialogul este întotdeauna preferabil confruntării, disputelor și cu atât mai mult războiului”, a declarat Vladimir Putin, citat de agențiile ruse de presă. El a avertizat că va exista un răspuns ”foarte puternic” dacă Rusia va fi atacată cu rachete Tomahawk, pe care Ucraina le solicită Statelor Unite.

Liderul de la Kremlin a subliniat că sancțiunile impuse de Washington asupra sectorului petrolier rusesc sunt ”serioase”, dar nu vor avea un ”impact semnificativ” asupra economiei Rusiei. Deși Donald Trump a amânat pe termen nedeterminat întâlnirea cu el la Budapesta, Vladimir Putin pledează pentru continuarea ”dialogului” și reiterează amenințările legate de eventualele livrări ale rachetelor americane de tip Tomahawk către Ucraina.

Sancțiunile adoptate de Washington vizează doi giganți ruși din industria petrolieră - Rosneft și Lukoil. Acestea sunt primele sancțiuni semnificative impuse de Donald Trump Rusiei de la revenirea sa la Casa Albă. Vladimir Putin a subliniat că aceste restricții reprezintă ”o tentativă de presiune”. ”Însă nicio țară sau popor care se respectă nu ia niciodată decizii în acest fel”, a continuat el.

Putin dă asigurări că sectorul petrolier rus se simte ”încrezător și hotărât” și consideră că este ”imposibil” ca produsele petroliere rusești să fie înlocuite pe piața mondială.

Vladimir Putin a menționat decizia lui Donald Trump de a amâna summitul din Budapesta și a reafirmat că ”dialogul” este ”întotdeauna preferabil confruntării, disputelor și cu atât mai mult războiului”.

”Avem multe domenii în care putem colabora”

”Dacă renunțăm la măsurile coercitive și începem un dialog serios asupra perspectivelor viitorului, inclusiv în domeniul economic, avem numeroase domenii în care putem colabora”, a spus el.

Vladimir Putin avertizează din nou împotriva unei posibile furnizări de rachete Tomahawk Ucrainei, ceea ce ar duce la o ”escaladare” a conflictului. ”Dacă asemenea arme sunt folosite pentru a lovi teritoriul rus, răspunsul va fi foarte puternic, ca să nu spunem devastator. Ei să se gândească bine”, a subliniat el. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu a reușit, în cadrul vizitei sale la Washington, să-l convingă pe Donald Trump să livreze rachete Tomahawk Kievului.

Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 15.08.2026 15.08.2026 13:34 766 Horoscopul zilei 15.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.98 1 USD 17.32 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri