00:06:39 12.02.2026
Stiri

Procuratura Anticorupție, în fostul sediu al Procuraturii Generale: Angajații ANI și SPCSB vor trebui să plece

Actualitate 04.06.2024 13:10 Vizualizări1510
Procuratura Anticorupție, în fostul sediu al Procuraturii Generale: Angajații ANI și SPCSB vor trebui să plece

Procuratura Anticorupție va avea un sediu nou. Mai exact, procurorii anticorupție vor ocupa spațiile din fostul sediu al Procuraturii Generale de pe str. Mitropolit Bănulescu-Bodoni din centrul Chișinăului.

„Guvernul analizează în mod activ opțiunea de a utiliza fostul sediu al Procuraturii Generale pentru noul sediu al Procuraturii Anticorupție. În prezent, această clădire este folosită de Autoritatea Națională de Integritate (ANI) și de Serviciul Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor (SPCSB). Discuțiile sunt în desfășurare pentru a identifica soluții optime care să respecte interesele și continuitatea activității tuturor instituțiilor implicate”, a anunțat marți purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.

Menționăm că Parlamentul a decis recent majorarea numărului de angajați ai Procuraturii Anticorupție, iar în actualul sediu al instituției, împărțit cu Centrul Național Anticorupție, nu încap circa 100 de angajați.

Anterior, șefa Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, a anunțat public două opțiuni de sediu pentru această instituție, care au provocat adevărate scandaluri. Academia de Științe a Moldovei și Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” nu au fost de acord să cedeze spații proprii pentru Procuratura Anticorupție.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 16.90 1 RON 3.95 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte