16:11:21 16.12.2025
Stiri

OPINIE // Fuga lui Șevciuk din regiunea transnistreană l-ar putea transforma pe acesta într-un soi de „disident politic"

Politică 29.06.2017 10:30 Vizualizări3317
OPINIE // Fuga lui Șevciuk din regiunea transnistreană l-ar putea transforma pe acesta într-un soi de „disident politic Argumentul
Dionis Cenușă

Fostul așa-zis președinte al regiunii transnistrene, Evgheni Sevciuk, care a venit pe malul drept al Nistrului, după ce pe numele său a fost pornit, la Tiraspol, un dosar penal pentru deturnarea fondurilor publice, ar putea determina relansarea dialogului între Igor Dodon și actualul așa-zis lider al Transnistriei, Vadim Krasnoselski.

De această părere este analistul Dionis Cenușă, care comentează „adăpostirea” lui Șevciuk pe malul drept al Nistrului.

„Foștii reprezentanți ai administrației de la Tiraspol nu pot găsi un loc mai sigur decât malul drept al Nistrului pentru a evada de dosarele inițiate de autoritățile neligitime ale regiunii separatiste. Or, Șevciuk nu s-a refugiat în Ucraina, unde ar fi putut fi impus să devină o sursă importantă de informație pentru autoritățile ucrainene, pentru care regiunea transnistreană emană pericole de securitate. Fuga lui Șeviciuk din regiunea transnistreană l-ar putea transforma pe acesta într-un soi de „disident politic" de care Krasnoselski nu are nevoie. Prin urmare, Krasnoselski ar putea cere „extrădarea” lui de la Chișinău. Aceasta solicitare l-ar putea interesa pe președintele Dodon, care astfel ar vrea să impulsioneze dialogul cu Krasnoselski, puternic șifonat in ultimul timp. În orice caz, democrații și Plahotniuc ar putea juca această carte pentru a discredita admnistrația separatistă, inflamând dialogul Dodon-Krasnoselski”, susține Cenușă.

CITIȚI și Șevciuk confirmă că e la Chișinău, dar spune că a fugit de un oligarh din Transnistria

În opinia analistului, Chișinăul este obligat să-l interogheze pe Șevciuk pe marginea contractelor privind energia electrică, în baza cărora „Energokapital” a livrat energie către „Energocom” în perioada 2015-2017.

„Printre fondatorii „Energokapital” se află și oameni apropiați lui Șevciuk, care este autorul schemelor de intermediari la livrarea de energie electrică către malul drept. Un asemenea comportament al instituțiilor moldovenești este însă puțin probabil, deoarece „Energokapital” era suspectat că ar deține relații cu persoanele din anturajul lui Vlad Plahotniuc. Or, „Energokapital”-ul șifona milioane de dolari prin intermediul „VictoriaBank”, a cărei administrație era în umbra actualului lider al democraților. Ne așteptăm însă la declarații interesante din partea lui Șevciuk, care ar putea deveni la fel de util, precum Șor în turnarea lui Filat, doar că în raport cu administrația de la Tiraspol”, a scris Dionis Cenușă pe Facebook.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
16.12.2025 08:32 446 Horoscopul zilei 16.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.88 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte