00:46:09 06.05.2026
Stiri

Mărturii cutremurătoare făcute de soția EROULUI Igor Ciofu, ucis pe AIC. „Fetița mi-a spus că s-a întâmplat ceva STRAȘNIC la Aeroport… Am ajuns la AIC cu taxiul, iar domnii de acolo mi-au spus să fiu curajoasă, că soțul meu a decedat ca un erou…”

Actualitate 05.07.2023 11:28 Vizualizări3598
Mărturii cutremurătoare făcute de soția EROULUI Igor Ciofu, ucis pe AIC. „Fetița mi-a spus că s-a întâmplat ceva STRAȘNIC la Aeroport… Am ajuns la AIC cu taxiul, iar domnii de acolo mi-au spus să fiu curajoasă, că soțul meu a decedat ca un erou…”

Diana Ciofu, soția eroului Igor Ciofu, ucis vineri, 30 iunie, pe Aeroportul Internațional Chișinău de către un tadjik căruia i-a fost interzis accesul în R. Moldova, a povestit despre clipele de groază prin care a trecut în ziua în care s-a produs tragedia. Femeia a declarat în emisie directă la postul Orizont TV că fetița ei i-a spus că se întâmplă ceva „strașnic” la Aeroportul Internațională Chișinău.

Diana Ciofu a încercat să ia legătura cu soțul ei pe la ora 16.55, deoarece dorea să-l întrebe ceva.

„L-am sunat pe la ora 16.55, după care, pe la ora 17.00 - 17.30. Mi-am amintit ceva să îl întreb. Îl sun, dar nu-mi răspunde. Eu m-am gândit că ceva s-a întâmplat – nu poate să vorbească. Fetița, la ora 18.00, îmi spune că ceva s-a întâmplat la Aeroport, pe rețelele de socializare scriu ceva strașnic, sunt doi oameni împușcați. Eu am întrebat: „Cine e împușcat?”, iar ea mi-a răspunsă că un polițist de frontieră, iar al doilea este un angajat al protecției teritoriului AIC. Eu știind că el lucrează în acea zi în sala de sosiri și mi-au spus că și de acolo este o persoană împușcată... Am început să îmi fac griji, să îl sun încontinuu, nu îmi răspundea nimeni”, a povestit printre lacrimi soția îndurerată.

Citește și: Scurgeri de informații despre ATACUL armat de la AIC, soldat cu împușcarea a doi ofițeri. Cum tadjikul Ashurov a intrat în posesia PISTOLULUI și cum alți doi polițiști au scăpat în ultima clipă de furia atacatorului, deși erau ȚINTE sigure

Diana nu-și găsea locul, mai ales că nimeni nu îi oferea informații despre ce s-a întâmplat la AIC. Astfel, femeia a decis să plece la AIC cu un taxi, pentru a afla la fața locului dacă soțul său este bine.

„Am găsit un număr de telefon, dar dumnealor nu mi-au dat niciun răspuns. Am sunat la poliție, poliția a zis că nu are dreptul să ofere așa detalii. Eu le spun că sunt soția lui, dar nimeni nu mi-a spus nimic. Am luat fetița, am chemat un taxi și ne-am dus la aeroport. Nu-mi venea să cred. Speram că poate telefonul este în dulap, poate el e ocupat. Am ajuns la aeroport, toți aveau niște fețe întristate… Deja mi-am dat seama că s-a întâmplat ceva. Am intrat acolo și domnii mi-au spus să fiu curajoasă, că soțul meu a murit ca un erou și a decedat apărând pasagerii! Nu-mi puteam stăpâni emoțiile în acel moment, așa ceva nu se redă”, a adăugat soția îndurerată.

Menționăm că familiile oamenilor legii uciși la aeroport vor primi câte un milion de lei din partea Guvernului.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
05.05.2026 08:43 532 Horoscopul zilei 05.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.26 1 RON 3.86 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte