12:03:01 05.03.2026
Stiri

Londra pregătește o nouă politică pentru centrele de date, pe fondul temerilor legate de consumul de energie și apă

Actualitate 05.03.2026 10:03 Vizualizări239

Primăria Londrei urmează să adopte o nouă abordare față de construcția de centre de date în capitală, pe fondul îngrijorărilor legate de consumul uriaș de energie și apă, au confirmat oficialii.

Se estimează că fiecare 10 centre de date cu consum mare de energie ar putea genera aproximativ 2,7 milioane de tone de emisii de carbon. Există, de asemenea, îngrijorări suplimentare privind volumele semnificative de apă folosite de aceste facilități.

În Marea Britanie, 60 din 100 astfel de unități – care găzduiesc infrastructură IT precum servere – sunt în prezent planificate să fie construite în Londra.

Megan Life, director adjunct pentru mediu și energie în cadrul Greater London Authority (GLA), a confirmat că Primăria lucrează la o nouă strategie, menită să echilibreze beneficiile economice cu impactul asupra mediului.

Ea a declarat, în fața Comitetului pentru Mediu al Adunării Londrei, că politica urmărește să „păstreze tipul de beneficii de creștere economică pe care îl oferă centrele de date”, dar, în același timp, să reducă sau să gestioneze unele dintre aspectele „destul de provocatoare” legate de consumul mare de energie.

Adjunctul primarului pentru Mediu, Mete Coban, a subliniat că centrele de date aduc atât „beneficii mari”, cât și „provocări uriașe” pentru capitală, în special în ceea ce privește nivelul consumului de energie și apă.

„Nu este doar o problemă a Londrei, va deveni o problemă globală”, a spus el.

„Este vorba despre a ne asigura că mediul nostru nu suferă din cauza câtorva corporații globale care vor lua și nu vor da nimic înapoi, așa că vrem să ne asigurăm că procedăm într-un mod echitabil.”

Luna trecută, comitetul a aflat că extinderea construcției de centre de date „subminează” obiectivele climatice ale primarului, potrivit Serviciului Local Democracy Reporting.

Sir Sadiq Khan a confirmat anul trecut că a comandat un studiu pentru a prognoza creșterea numărului de centre de date în Londra, studiul urmând să stea la baza viitoarelor politici publice.

Primarul a declarat anterior că recunoaște importanța economică a centrelor de date, însă a atras atenția și asupra presiunii suplimentare pe care acestea o exercită asupra terenurilor industriale, precum și asupra rețelelor de alimentare cu electricitate și apă.

În decembrie, Comitetul pentru Planificare și Regenerare al Adunării Londrei a cerut includerea unei politici dedicate centrelor de date în următorul London Plan. S-a sugerat că mai multe proiecte de locuințe din vestul Londrei au fost blocate deoarece centrele de date au consumat întreaga capacitate disponibilă a rețelei electrice.

Luna trecută, parlamentarii au lansat o nouă anchetă privind impactul asupra mediului al centrelor de date din Regatul Unit, după ce ministrul energiei, Ed Miliband, a afirmat că efectul extinderii rapide a acestor facilități asupra eforturilor țării de a reduce emisiile de carbon la nivelul net zero este „în mod inerent incert”.

Stiri relevante
05.03.2026 08:40 306 Horoscopul zilei 05.03.2026
Top stiri
05.03.2026 08:40 315 Horoscopul zilei 05.03.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.33 1 RON 3.96 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte