Stiri

Iran anunţă că a lovit ţinte în Kuwait şi Bahrain, ca represalii la atacurile aeriene ale SUA

Actualitate 28.06.2026 05:59 Vizualizări255
Iran anunţă că a lovit ţinte în Kuwait şi Bahrain, ca represalii la atacurile aeriene ale SUA

Gardienii Revoluţiei Islamice (IRGC) din Iran au revendicat, duminică, responsabilitatea pentru atacurile aeriene lansate împotriva Kuweitului şi Bahrainului, prezentate drept represalii directe la loviturile americane asupra teritoriului iranian.

Conducerea IRGC a transmis că aceste operaţiuni militare sunt un semnal ferm şi că orice altă agresiune îndreptată împotriva Iranului va fi întâmpinată cu un „răspuns neobosit”, subliniind că nu va exista ezitare în adoptarea unor măsuri similare şi pe viitor.

Top stiri

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 17.75 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri