Stiri

Intervenția rapidă a medicilor din Bălți salvează viața unei femei de 37 de ani

TOP 18.02.2025 17:23 Vizualizări733
Intervenția rapidă a medicilor din Bălți salvează viața unei femei de 37 de ani

O femeie în vârstă de 37 de ani a fost salvată de cadrele medicale de la ambulanță, după ce s-a prăbușit brusc, simțindu-se rău. Incidentul a avut loc duminică seara, pe 16 februarie, în municipiul Bălți. Intervenția ambulanței a fost solicitată de soțul femeii.

„Echipa specializată de Terapie Intensivă Mobilă și Reanimare din cadrul SAMU Bălți a ajuns la locul evenimentului în doar 6 minute, găsind pacienta într-o stare critică, fiind inconștientă, fără puls și fără respirație. Imediat, formația AMU a pornit manevrele de resuscitare cardio-respiratorie și cerebrală, obținând restabilirea parametrilor vitali în decurs de 8 minute”, a comunicat Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP).

Ulterior, pacienta a fost transportată la Spitalul Clinic Bălți pentru îngrijiri suplimentare.

Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 08.08.2026 08.08.2026 13:16 632 Horoscopul zilei 08.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.37 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri