Întâlnire crucială la Casa Albă: Trump îl primește pe Zelenski vineri pentru discuții strategice privind apărarea Ucrainei


Președintele american Donald Trump a confirmat că îl va primi vineri la Casa Albă pe omologul său ucrainean Volodimir Zelenski. Aceasta este a treia vizită a președintelui ucrainean în Statele Unite de la instalarea în funcție a președintelui american republican.
Pe drumul către Washington, la bordul Air Force One, Trump a fost întrebat de o jurnalistă dacă îl va întâmpina pe Zelenski la Casa Albă și a răspuns: ”Cred, da”. Acest răspuns a fost dat în timpul unei scurte escale, după ce președintele american a revenit dintr-o vizită în Orientul Mijlociu, care a inclus Israelul și Egiptul, pentru a discuta despre viitorul Fâșiei Gaza.
Luni, Volodimir Zelenski a anunțat că va efectua ”săptămâna aceasta” o vizită la Washington. Într-o conferință de presă la Kiev, alături de șefa diplomației europene, Kaja Kallas, Zelenski a confirmat: ”Mă voi întâlni cu președintele Trump, la Washington, săptămâna aceasta”.
Subiectul principal al întâlnirii va fi apărarea antiaeriană. Zelenski intenționează să discute și cu oficiali americani, reprezentanți ”ai unor întreprinderi militare” și aleși din Congres. El a menționat și posibile întâlniri cu companii din sectorul energiei. Ucraina a fost ținta recentă a unor bombardamente rusești asupra infrastructurilor energetice, prin care Rusia încearcă să lase fără lumină și căldură numeroși ucraineni, pe măsură ce iarna se apropie.
O delegație de oficiali ucraineni de rang înalt, incluzând premierul Iulia Svîrîdesnko, șeful administrației prezidențiale Andrii Iermak și secretarul Consiliului Național ucrainean de Securitate Rustem Umerov, se află deja în drum către Statele Unite, a anunțat Zelenski.
Liderul ucrainean a discutat în weekend în două rânduri la telefon cu Donald Trump. Zelenski a precizat luni, în timpul unei conferințe telefonice cu Kaja Kallas, că aceste convorbiri au fost despre ”capacitățile de atac cu rază lungă” ale Ucrainei. Duminică, Trump a dat asigurări că poate amenința Rusia cu livrarea către Ucraina a unor rachete americane cu rază lungă de tip Tomahawk, dacă Rusia nu încetează războiul început odată cu invazia sa din 2022.
Pe 18 august, Trump îl primise déjà pe Zelenski la Casa Albă, în Ura unei întâlniri viitoare cu Vladimir Putin în Alaska. Această întâlnire a fost mult mai cordială decât cea din februarie, când Trump și vicepreședintele său J. D. Vance l-au umilit anterior pe liderul ucrainean.







































































