Stiri

Încă un judecător la CSJ, acceptat de CSM în baza raportului Comisiei de evaluare externă

Actualitate 19.03.2024 10:05 Vizualizări1795
Încă un judecător la CSJ, acceptat de CSM în baza raportului Comisiei de evaluare externă Comisia Vetting

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a aprobat astăzi raportul Comisiei Vetting în privința candidatului la funcția de judecător la Curtea Supremă de Justiție (CSJ), Stela Procopciuc, care a promovat evaluarea externă.

Astfel, judecătoarea de la Curtea de Apel Bălți, Stela Procopciuc, corespunde criteriilor de integritate etică și financiară și a fost acceptată pentru funcția de judecător la CSJ.

CITIȚI și Încă un judecător la CSJ: CSM a acceptat raportul Comisiei de evaluare externă al judecătorului Sergiu Brigai

Până în prezent, Comisia de evaluare externă a transmis CSM-ului opt rapoarte de evaluare a candidaților la funcția de judecător al CSJ, recomandând promovarea a șase dintre aceștia.

CSM a mers pe mâna Comisiei Vetting și i-a acceptat în funcțiile de judecători la CSJ pe cei șase candidați care au promovat evaluarea externă.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.37 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri