Stiri

Încă 18 milioane de lei din PRIVATIZARE. Iată ce întreprinderi a vândut statul

Economie 19.07.2014 14:14 Vizualizări3096
Încă 18 milioane de lei din PRIVATIZARE. Iată ce întreprinderi a vândut statul

Statul a reușit să vândă patru întreprinderi din cele 20 scoase la privatizare la începutul lunii iulie. Bunurile au adus în buget 18,5 milioane de lei.

Potrivit informațiilor oferite de Agenția Proprietății Publice la solicitarea Ziarului NAȚIONAL, în cadrul unui concurs comercial au fost privatizate întreprinderile de stat: „Centrul de Reproducere a Păsărilor Brânzenii Noi”, „Centrul de Reproducere a Păsărilor Abaclia”, „Centrul de Instruire și Producție” de pe strada Pan Halipa din Chișinău și ÎS „Servicii Transport Auto” situată pe șoseaua Hâncești din capitală.

Întreprinderile aveau un preț inițial de vânzare de 3 milioane, 3,6 milioane, 9 milioane și respectiv 500 de mii de lei, dar au fost vândute mai scump.

La concurs au fost scoase și complexe patrimoniale unice cum ar fi Combinatul Poligrafic din Chișinău, sanatoriul „Constructorul”, hotelul „Zarea”, Centrul Aeronautic de Instruire, ferma de creștere a cailor din Ceadâr-Lunga, dar acestea nu și-au găsit cumpărători. Nici uzina de bijuterii „Giuvaier” din capitală care a fost scoasă la privatizare cu 9 milioane de lei, prin intermediul unui concurs investițional, nu și-a găsit cumpărători.

Un alt bun din proprietatea statului a fost privatizat în urma unei licitații cu strigare. Este vorba despre o construcție nefinalizată - Clubul din satul Mihailovca, raionul Sângerei. De asemenea, școala nefinalizată din satul Drojdieni, Nisporeni, a fost vândută prin intermediul unei licitații cu reducere. Cele două clădiri au costat 171 de mii de lei.

Prețul total al bunurilor de stat care s-au expus la privatizare în perioada 30 mai - 18 iulie se ridică la circa 900 de milioane de lei.

Autor: Stela Mihailovici
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri