În R. Moldova NU va avea loc testarea masivă a populației pentru depistarea coronavirusului: „O să irosim testele”
3159
Populația R. Moldova nu va fi supusă testării în masă pentru depistarea și izolarea persoanelor infectate cu COVID-19, așa cum s-a procedat în alte state.
Responsabilii din domeniul sănătății de la Chișinău susțin că această metodă poate reprezenta o cheltuire „irațională” a testelor pentru COVID-19.
„Nu testăm populația generală, pentru că diagnosticul de laborator trebuie să aibă un raționament. Scopul diagnosticului de laborator este de a identifica, izola, testa și trata persoana. La testare, noi ne bazăm pe pe definiția-standard a cazului, aprobată la nivel internațional. Nu are rost să testăm masiv, pentru că dacă persoana nu întrunește definiția de caz, o să irosim irațional testele. De exemplu, azi testăm omul, e negativ, dar nu avem nicio certitudine că el mâine nu se întâlnește cu virusul și nu poate fi pozitiv. De aceea, noi punem accent pe capacitatea sistemului de sănătate publică”, a declarat astăzi, într-o conferință de presă, Constantin Râmeș, secretar de stat la Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.
Tactica de a testa masiv va fi aplicată doar în instituțiile medicale. Ministra Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu, a declarat că până acum au fost testați peste trei mii de lucrători medicali din cei peste 11 mii aflați în prima linie a luptei cu COVID-19, inclusiv în spitale, asistența medicală urgentă și cea primară.
Și, deși declara anterior că infectarea angajaților medicali cu COVID-19 se producea din cauza faptului că aceștia nu respectau măsurile de protecție, în timp ce medicii acuzau faptul că nu avea echipamente necesare, astăzi Dumbrăveanu a recunoscut eficiența testării în masă a acestora.
„Noi am mers pe investigarea focarelor în instituțiile medicale. În cazul înregistrării unei îmbolnăviri, noi testăm toate persoanele care au contactat cu lucrătorul medical bolnav. În toate instituțiile în care au fost cazuri n-au fost testați doar bolnavii, ci și toți angajații. Acest lucru explică numărul mare de lucrători medicali infectați”, a explicat ministra.
Șeful Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, Nicolae Furtună, a adăugat că în R. Moldova a fost luată decizia ca persoanele decedate din cauza noului coronavirus să nu fie supuse expertizei pato-morfologice, inclusiv pentru a evita infectarea personalului medical.
În total, în R. Moldova s-au infectat 988 de lucrători medicali cu noul coronavirus, dintre care 42% sunt asistenți medicali, 32% personal auxiliar și 25% medici. Cei mai mulți lucrători infectați activează în spitale - 628, în asistența medicală de urgență - 256, dar și în asistența medicală primară - 72.
24.03.2025
12:32
05.09.2020
17:44
18.08.2020
11:57
27.07.2020
17:00
10.07.2020
13:51
10.07.2020
08:30
01.07.2020
12:13
24.06.2020
11:46
23.06.2020
17:30
19.06.2020
16:36
28.06.2026
13:42
28.06.2026
12:29
28.06.2026
05:59
28.06.2026
04:56
28.06.2026
04:05
27.06.2026
22:32
27.06.2026
21:14
27.06.2026
16:00
27.06.2026
15:38
27.06.2026
15:26
27.06.2026
15:19
27.06.2026
14:27
27.06.2026
14:21
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
„Kuliokul” sau Președinția. Dodon, în fața JUDECĂTORILOR la ora când Maia Sandu l-a chemat la consultări vizavi de REFERENDUMUL pentru integrarea europeană a R. Moldova
Un nou protest anunțat de Ilan Șor în fața Procuraturii Generale: „Degrabă, va fi imposibil de reparat situația”. Acțiunea urmează să aibă loc luni, 28 noiembrie
Prima reacție a Partidului „ȘOR”, după ce poliția a DEMONTAT corturile instalate pe bulevardul Ștefan cel Mare: „Noul simbol al PAS este, de astăzi, bâta și cagula”
Un nou protest de amploare în fața Președinției. Partidul „ȘOR" afirmă că la manifestația împotriva guvernării ar participa „peste 45 de mii” de oameni


















