Igor Grosu, după ce a primit distincția oferită de Volodimir Zelenski: „Republica Moldova va continua să fie alături de vecinii și prietenii noștri din Ucraina, pentru că victoria Ucrainei este victoria lumii libere”
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Igor Grosu, după ce a primit distincția oferită de Volodimir Zelenski: „Republica Moldova va continua să fie alături de vecinii și prietenii noștri din Ucraina, pentru că victoria Ucrainei este victoria lumii libere”](/getimages/620x2000x2/large/2112924ee7da21d5ccdc35539e4da450.jpg)
Ordinul „Prințul Iaroslav cel Înțelept”, oferit de liderul Ucrainei, Volodimir Zelenski, președintelui Parlamentului, Igor Grosu, a ajuns la destinatar.
Distincția i-a fost înmânată joi, 28 septembrie, lui Igor Grosu de către președintele Radei Supreme de la Kiev, Ruslan Stefanchuk, la Conferința Europeană a Președinților de Parlament din statele-membre ale Consiliului Europei, desfășurată la Dublin, Irlanda.
CITIȚI și Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și deputatul Oazu Nantoi, DECORAȚI de Volodimir Zelenski
Spicherul de la Chișinău a fost decorat de președintele Zelenski pentru contribuție semnificativă la consolidarea cooperării interstatale și în semn de apreciere pentru sprijinirea suveranității și integrității teritoriale a Ucrainei.
„Republica Moldova va continua să fie alături de vecinii și prietenii noștri din Ucraina pentru că victoria Ucrainei este victoria lumii libere”, a menționat președintele Parlamentului, Igor Grosu.
Amintim că președintele ucrainean Volodimir Zelenski l-a decorat și pe deputatul Oazu Nantoi cu Ordinul de Merit, gradul III, pentru „contribuția personală semnificativă la consolidarea cooperării interstatale, sprijinirea suveranității statului și integrității teritoriale a Ucrainei, popularizarea statului ucrainean în lume”.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)