13:20:39 22.06.2026
Stiri

Fura automobile, se plimba cu ele prin oraș, după care le abandona

Social 15.08.2013 18:12 Vizualizări2458
Fura automobile, se plimba cu ele prin oraș, după care le abandona
Un tânăr în vârstă de 16 ani din capitală riscă până la cinci ani de închisoare, fiind acuzat de răpirea mai multor mijloace de transport.

Potrivit polițiștilor, pe parcursul lunilor iulie-august curent, adolescentul ar fi răpit două automobile de model ,,Peugeot-107” şi ,,Mercedes Vito”, s-ar fi plimbat cu ele prin oraș, după care le-ar fi abandonat.

Acesta a mărturisit oamenilor legii că deschidea portierele maşinilor cu o şurubelniţă sau cu anumite chei şi ţintea doar automobilele fără sisteme de alarmă.

De obicei, acţiona pe timp de noapte și alegea mașinile din ogrăzile blocurilor de locuit, parcate în locuri slab iluminate.

Minorul este cercetat penal în stare de libertate.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției (IGP), de la începutul anului în capitală au fost înregistrate 71 de cazuri de  răpiri ale mijloacelor de transport, 42 dintre infracţiuni fiind comise de către minori.
Autor: Ziarul National
Top stiri
22.06.2026 08:05 333 Horoscopul zilei 22.06.2026
21.06.2026 07:53 749 Horoscopul zilei 21.06.2026
20.06.2026 08:16 1267 Horoscopul zilei 20.06.2026
19.06.2026 08:22 1313 Horoscopul zilei 19.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.64 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte