Fermierii care au suferit din cauza embargourilor Federației Ruse își vor primi subvențiile până la sfârșitul lunii


Fermierii din R. Moldova care au avut de suferit de pe urma embargourilor impuse de Federația Rusă în anul trecut își vor primi subvențiile până la finele acestei luni.
Prim-ministrul Valeriu Streleț a avut, astăzi, o întrevedere cu reprezentanţii agricultorilor.
Suma restantă care trebuia achitată agricultorilor se ridică la 45 de milioane de lei.
„Chiar dacă aceste mijloace nu s-au regăsit în proiectul Legii pentru ajustarea bugetului de stat pe anul 2015, aprobat recent de Guvern şi expediat Parlamentului, urmează a fi identificate prin eforturi suplimentare comune, astfel încât să fie găsită o soluţie ca cele 45 de milioane de lei, destinate producătorilor de fructe care deţin suprafeţe mai mari de 15 ha, să poată fi achitate în anul curent”, a declarat premierul Streleț.
Prim-ministrul a apreciat „atitudinea cooperantă” a agricultorilor, care au renunțat la protestul care urma să aibă loc astăzi în favoarea întâlnirii de la Guvern.









































































