05:16:45 18.09.2025
Stiri

EXPLOZIE la Cojușna: O femeie, internată de urgență în spital

Actualitate 23.10.2020 09:22 Vizualizări2008
EXPLOZIE la Cojușna: O femeie, internată de urgență în spital

A utilizat pentru prima dată în acest sezon cazanul pe lemne și cărbuni, dar acesta a explodat. O femeie de 37 de ani din satul Cojușna, raionul Strățeni, a ajuns în după-amiaza zilei de ieri la spital cu mai multe traumatisme.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență anunță că apelul privind deflagrația de la Cojușna a fost recepționat de Serviciul 112 la ora 14:25.

Ajunși la fața locului, pompierii au stabilit că în urma exploziei a fost afectată puternic bucătăria în care se afla cazanul. Femeia a fost preluată de o echipă de medici, fiind internată la Institutul de Medicină Urgentă.

Primele cercetări au stabilit că deflagrația s-a produs după ce femeia a decis să conecteze cazanul, care pe parcursul perioadei calde a anului nu a fost folosit.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI atenționează oamenii să verifice instalațiile de încălzire înainte de începerea sezonului rece. Mai mult, specialiștii recomandă ca verificarea și reparația acestora să fie efectuate de persoane autorizate pentru astfel de lucrări.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte