Stiri

Cu mandat de arest emis de Tribunalul Internațional de a Haga, Putin nu riscă să iasă din țară: Erdogan se va deplasa în Rusia pentru a discuta cu liderul rus

Actualitate 29.08.2023 07:59 Vizualizări1751
Cu mandat de arest emis de Tribunalul Internațional de a Haga, Putin nu riscă să iasă din țară: Erdogan se va deplasa în Rusia pentru a discuta cu liderul rus Radar Armenia

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan se va deplasa în curând la Soci, în Rusia, pentru a discuta cu omologul său rus Vladimir Putin despre reluarea acordului privind exportul de cereale ucrainene, a anunţat luni purtătorul de cuvânt al partidului său, Omer Celik, potrivit AFP.

„Preşedintele nostru a luat iniţiativa pentru a evita ca lumea să se confrunte cu o criză alimentară. El va face în curând o vizită la Soci. Credem că după această vizită ar putea avea loc noi evoluţii'', a afirmat Celik, citat de Agerpres.

Până în prezent autorităţile turce sau cele ruse nu au comunicat data acestei vizite.

Potrivit agenţiei Bloomberg, şeful statului turc ar putea ajunge în Rusia pe 8 septembrie, înainte de a participa la summitul G20.

Rusia s-a retras în iulie din acordul în virtutea căruia Ucraina îşi putea exporta cerealele pe Marea Neagră şi de atunci ameninţă că va ataca navele comerciale care părăsesc porturile ucrainene.

Ucraina depinde de rute terestre şi de un port fluvial de mică adâncime, ceea ce îi limitează în mod considerabil cantităţile de cereale exportate.

Ankara încearcă să revitalizeze acordul iniţial, în speranţa utilizării lui ca trambulină pentru negocieri de pace mai ample între Kiev şi Moscova.

Ministrul turc de externe Hakan Fidan a declarat vineri, în timpul unei vizite la Kiev, că nu vede ''nicio alternativă'' la relansarea acordului iniţial.

Fidan se va deplasa şi la Moscova în zilele următoare pentru a discuta despre cererile Kremlinului şi pentru a organiza întâlnirea dintre preşedinţii Recep Tayyip Erdogan şi Vladimir Putin.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.25 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri