Stiri

Constantin Brâncuși, bust la Chișinău

Social 20.02.2020 18:30 Vizualizări2075
Constantin Brâncuși, bust la Chișinău

În Chişinău urmează să apară scuarul Constantin Brâncuşi. Iniţiativa a fost anunţată pe 19 februarie, în ziua când s-au împlinit 144 de ani de la naşterea marelui sculptor român.

Proiectul mai prevede şi reabilitarea parcului de la intersecţia străzilor Sarmisegetuza şi Cuza Vodă, unde va fi instalat bustul maestrului, scrie infoprut.ro.

În prezent, parcul este într-o stare dezastruoasă. Însă, în acest an, autorităţile de la Chișinău îşi propun să repare reţeaua de iluminat, aleile şi băncile.

Proiectul de reparație ar costa aproximativ 105 000 euro, bani prevăzuţi în bugetul preturii Botanica.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
CA are trei membri noi 10.07.2020 08:30 4497 CA are trei membri noi
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.10 1 USD 17.45 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri